Film: Ostrov


Je rok 2019 a v púšti na území Spojených štátov sa nachádza pod zemou veľké laboratórium na klonovanie ľudí. Sú klonovaní na objednávku svojich originálov žijúcich v normálnom svete, aby v prípade potreby nahradili ich poškodené orgány alebo aby im donosili a porodili dieťa, pokiaľ sú neplodní. Po splnení tohto poslania sú zlikvidovaní. Aby spoločnosť takéto počínanie akceptovala, je ľuďom nahovárané, že klony sú len formou biologického materiálu udržovanou vo vegetatívnom stave.

Život klonov sa začína ich urýchleným vypestovaním do podoby dospelého jedinca – ich život je pod neustálou kontrolou. Počas ich „vypestovania“ im je vštepovaná umelá spomienka na globálnu katastrofu. Vďaka tomu sa boja vyjsť z tohto komplexu, kde žijú, von. Ostrov je jediné miesto, po ktorom túžia. Je to akože jediné miesto, ktoré bolo uchránené od kontaminácie. Okrem toho sú u nich eliminované akékoľvek emócie, sexuálny pud, sú ako deti a vzdelanie majú na úrovni 15 ročných.

Jedného dňa sa klon pod označením Lincoln6Echo dostane do priestorov, kde klonom explantujú orgány, resp. podľa objednávky ich „spracúvajú“ a následne usmrcujú. Po tomto zistení sa snaží zachrániť svoju priateľku Jordan2Delta, ktorá má ísť na Ostrov – čo znamená, že má byť využitá podľa objednávky jej originálu – dvojníčky z bežného sveta. Ona sa na ostrov teší, pretože dostať sa tam nie je vôbec jednoduché, aspoň z pohľadu klonov, ktorým je to podávané ako lukratívna výhra. Výber je robený na základe fiktívnej lotérie, v skutočnosti sú však klony vyberané podľa toho kedy začne zlyhávať, tomu ktorému ich dvojníkovi z normálneho sveta zdravie.
Napokon sa po krátkej naháňačke dostanú tieto dva klony na slobodu, von do normálneho sveta, kde zisťujú, že všetko čo im bolo dovtedy vštepované je klamstvo. Chcú teda pomôcť aj ostatným klonom, pričom sa najskôr pokúsia vyhľadať dvojníka Lincolna6Echo, ktorý žije v Los Angeles. Ten im však nepomôže, ale práve naopak pokúša sa ich dostať späť do rúk spoločnosti na výrobu klonov. Tá už predtým objednala na ich odchytenie komando Blackhawk – takých dosť drsných chlapíkov. Napokon sa Lincolnovi6Echo podarí oklamať ostatných, že on je originál, ktorý sa volá Tom Lincoln a pravý Tom Lincoln je zastrelený. V závere filmu sa podarí zachrániť a vyslobodiť aj ostatné klony, takže šťastný koniec ako z rozprávky.

Vo filme je viacero akčných scén, takže aj toto ho robí dosť zaujímavým. Násilie, ktoré sa miestami vo filme vyskytuje ale našťastie nie je podávané ako niečo zábavné - je ukazované vo svetle sebectva a zla, ktorým oplýva spoločnosť na výrobu klonov, resp. jej zástupcovia a jej klienti a taktiež komando Blackhawk, ktoré chladnokrvne plní rozkazy, keďže za splnením týchto príkazov stojí tučná odmena. Vyskytne sa aj jedna milostná scéna medzi Lincoln6Echo a Jordan2Delta, ale našťastie je podaná dosť diskrétne. Režisérom filmu je Michael Bay, v hlavných úlohách hrajú Ewan McGregor a Scarlett Johansson.

Film ukazuje ako sa hodnota peňazí v živote množstva ľudí dostáva na rebríčku hodnôt pred všetky ostatné, podobne aj starostlivosť o vlastné pohodlie spojená s bezohľadnosťou k životom iných osôb. Film má veľkú výpovednú hodnotu najmä preto, že vo svojej podstate nie je žiadnou fikciou z budúcnosti. Niečo podobné sa deje aj dnes – dôkazom je množstvo potratov, ničenie embryí (započatých ľudských životov) pri umelých oplodneniach, šíriaca sa eutanázia a pod. Manipulácie so životmi iných ľudí – a to sa nemusí jednať ako vidíme ani o klonovanie - majú spoločného menovateľa a tým je hedonizmus kultúry smrti akou je aj tá dnešná kultúra globalizujúceho sa sveta.

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu