Kam zavolá odvaha - Janette Okeová

Janette Okeová nie je našim slovenským kresťanským čitateľkám neznáma a určite mnohé z nich sa potešili, keď vydavateľstvo Kumran.sk ohlásilo jej novinku s názvom Kam zavolá odvaha. Toto útle dielko je prvou skladačkou zo série Návrat na kanadský západ a zároveň je voľným pokračovaním série Príbehy z kanadského západu. Ak ste ju nečítali, nevadí, do príbehu sa určite rýchlo dostanete. Ak ste ju čítali, určite si pamätáte na malú Beth, ktorá bola Elizabeth srdcu blízkou, a vlastne, ktorá po nej dostala i meno. Len Beth Tratcherová už nie je to malé dieťa, ale dospelá mladá žena, ktorá podobne ako jej teta chce vo svojom živote hľadať a aj plniť Božiu vôľu.
,,Ručička kompasu vždy hovorí pravdu, Beth, aj počas búrky. A človek si ostatné veci musí nastaviť podľa nej, hoci sa mu niekdy zdá, že je to nesprávne. I Biblia je taká. Vraví nám pravdu a svoje myslenie a konanie musíme riadiť podľa nej.“A tejto otcovej rady sa Beth bude držať i na ďalekom Západe.
Doma žila ako v bavlnke, chránená až príliš starostlivou matkou, milovaná milujúcim otcom i sestrami. Žila v prepychu, kde jej nič z materiálneho bohatstva nechýbalo, ale to nepokazilo jej charakter. A tak hnaná túžbou, ktorá ani nevie odkiaľ pramení, sa vydáva do drsného podhoria západnej Kanady do Uhoľného údolia, aby tam pracovala ako učiteľka. Opúšťa to, čo pozná, opúšťa tých, čo miluje, aby odišla do nepoznaného, neznámého miesta.
,,Neprítomnosť roznežňuje srdce,“ – tak hovorievala jej mama a Beth sa o tom aj sama presvedčí. Nadovšetko miluje svoju rodinu a veľmi ťažko sa jej od nej odchádza, ale keď prichádza do Uhoľného údolia, postupne prichádza na to, že tam získava novú rodinu.
Uhoľné údolie – Bethino ročné pôsobisko, ktoré ju privíta svojimi jednoduchými podmienkami, ale aj srdečnými ženami, matkami, ktoré chcú pre svoje deti niečo viac ako je práca v bani, a práve preto urobili všetko pre to, aby do tohoto baníckeho prostredia prišla učiteľka. Žena, ktorá ich deťom poskytne vzdelanie. A nielen vzdelanie. A nielen deťom. Bethino srdce bude vnímavé na všetkých, ktorí budú potrebovať jej pomoc, na všetkých, ktorí budú potrebovať Boha.
Jej príbeh a to, čím si počas školského roka na novom pôsobisku prejde, vôbec nebude jednoduché. Ale Beth odvaha určite nechýba. A nielen odvaha. Má tiež vnímavé srdce nielen na potreby tých, ktorí v Uhoľnom údolí žijú, ale predovšetkým na Boha, chce plniť jeho, nie svoju vôľu, a tak vždy v modlitbe hľadá odpoveď na to, do čoho sa má pustiť a do čoho nie.
Príbeh napísaný Janette Okeovou v spolupráci s jej vlastnou dcérou sa Vám určite zapíše do srdca. Tvrdím si povedať, že čo dielo od tejto autorky, to si ju viac a viac obľubujem.
Jemný opis miest, kde sa dej odohráva, vnútorný opis toho, čo sa odohráva v Beth, jej vnútorné zápasy, radosti i obavy. Živé a pútavé dialógy postáv. Nepredpokladané udalosti i záhada v Uhoľnom údolí. A pomedzi toto všetko sú ukryté hlboké myšlienky, ktoré určite pohladia dušu a mnohým prehovoria priamo do srdca. To všetko Vás čaká v knihe Kam zavolá odvaha. A myslím, že nebudem jediná, ktorú pri čítaní tejto knihy prepadnú otázky, k čomu Boh povoláva aj mňa. V čom mám prekročiť svoj strach, svoje obavy, tak ako to urobila Beth? Pretože jej odvaha, jej viera a dôvera, že Boh jej pomôže vo všetkom, k čomu ju volá, sú nákazlivé. A po prečítaní tejto knihy sa nebudete vedieť dočkať ďalšej časti. Dúfajme, že tá bude čoskoro.
Knihu si môžete zakúpiť na
https://www.kumran.sk/spolocenska-beletria/25168-kam-zavola-odvaha.html

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe https://www.storpic.com/

Informácie o Ivana Gabrišová

Obrázok používateľa Ivana Gabrišová

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som študentka KU v Ružomberku, odbor špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, teraz štvrtým rokom. Mám rada všetko krásne, predovšetkým deti, prírodu, dlhé teplé dni, turistiku a spoločenstvo dobrých ľudí.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu