Chekutanga - Prvá medzi mužmi

Rozprávky nie sú len pre deti, majú ich radi aj dospelí. A preto som rada, že kňaz Vladimír Štefanič nám v spolupráci s kresťanským vydavateľstvom Kumran.sk ponúka po úspešnej fantasy sérii Pustovník novú dvojdielnu sériu Chekutanga. Pri jej čítaní sa dostanete do iného sveta. Podobne ako v tom našom, aj tu bude bojovať dobro proti zlu, zlo proti dobru.
Kniha je plná zvratov, ktoré nebude očakávať. Plná postáv, mužských i ženských, ktoré Vám budú blízke, a ktorým aj Vy budete chcieť pomôcť.
Kniha je plná tajomstiev a záhad, ktoré nechýbajú ani v našom každodennom živote. Je plná rozlišovania medzi dobrom a zlom, medzi podstatným a nepodstatným, medzi tým, čo je dôležité urobiť teraz, a medzi tým, čo má čas. A na to rozlišovanie nie sme sami. Chekutanga má svojho Mubatsiriho. Koho máme my?
Prvá časť s názvom Prvá medzi mužmi nás hneď od začiatku vtiahne do deja. Je rozdelená na tri časti – Hlasy, Čeľuste, Svätyňa. Mladý Samuel sa v prvej kapitole snaží utiecť pred vojakmi, aby sa dostal k niekdajšiemu kráľovskému radcovi, Yanovi so správou od stareny. Akou správou? Vo vyhasnutej svätyni sa rozhoreli fakle, ktoré nehoreli od smrti panej mesta a princeznej. ,,Kráľovná je mŕtva. Princezná je mŕtva. Niet ženy, s královskou krvou,ktorá by udržiavala tie ohne.“ Záhada, na pozadí ktorej sa bude rozvíjať príbeh Chekutangy. V jeho starom domčeku sa však stretáva s neznámym cudzincom, ktorý po tom, ako mu dá zvláštny dar – tubu zázračnej vody z Betsaty, zomiera. Ani Samuel, ani Yan daru nerozumejú, len ľahkovážna Yanova neter Tereza si z daru nič nerobí a vodu vypije.
A tu zrazu druhá kapitola. Akoby iný príbeh. Benjamín. Zuzana. Dvaja súrodenci, o ktorých sa v tejto kapitole postupne dozvedáme viac. I o zvláštnom stretnutí s pani na žiarivočiernom koni. A tých zvláštnych stretnutí bude ešte viac. Tajomné bytosti, ktoré na otázky Samuela či Benjamína ponúkajú ešte tajomnejšie odpovede. A nielen oni. Myslím si, že aj Vy sa mnohokrát pri čítaní zastavíte a budete oslovení vzácnymi myšlienkami, ktoré kniha ponúka.
Áno, v knihe vystupujú mnohé tajomné postavy, ktoré akoby nič nemali spoločné, sú tu prítomné ich zvláštne dialógy, ale už koncom prvej časti s názvom Hlasy sa Vám bude dej stávať pomaly zrozumiteľnejším. Kto je Chekutanga? Čo má mať spoločné Tereza s Benjamínom? A tak sa s očakávaním dostávate do druhej časti tejto knihy s názvom Prvá medzi mužmi.
Čeľuste. A v nej opäť nové postavy, ktoré budú mať však niečo spoločné. Chekutanga a Mubatsiri – dvaja nezvyčajní priatelia, ktorí sa budú vzájomne potrebovať. Chekutanga získala dar. ,,Čo si dostala, nie je pre teba. Dary sú pre ľudí. Pre teba to bude bremeno!“
A práve na ceste do Čeľustí a pri pomoci druhým bude pre Chekutangu Mubatsiri priateľom v núdzi, i keď jeho správaniu nebude vždy rozumieť. A tak sa oni dvaja spoločne so Samuelom vyberajú do Čeľustí , aby sa tam pýtali na Anavin, ktorá je vraj zodpovedná za smrť kráľovny a princeznej. A čo všetko zažijú a ako to bude zakončené v tretej časti tejto knihy s názvom Svätyňa sa dozviete, ak sa začítate do tohoto príbehu a necháte sa unášať rozprávkovým svetom.Na povrch vypláva to, čo sme nečakali, ale nie, ešte to nebude koniec, ešte to nebude rozuzlenie. Veď ani náš život nie je vždy jednoduchý. Životná múdrosť a pravda, ktoré sa však v knihe nachádzajú, nie sú rozprávkou. Sú tými hodnotami, ktoré si musíme pripomínať a veriť, že dobro vždy zvíťazí. Nielen vo fantasy príbehoch.
,,Svet je jedno veľké bojisko, Chekutanga! Dobro a zlo vedú v človeku od počiatku nikdy sa nekončiaci boj.“ Kto a ako zvíťazí v tomto príbehu?
Neviem. Pretože to sa v tejto prvej časti nedozvieme. Ale čo viem je, že táto prvá časť určite stojí za prečítanie.
Knihu si môžeme zakúpiť cez
https://www.kumran.sk/fantasy-a-sci-fi/25209-chekutanga-prva-medzi-muzmi.html

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe https://www.storpic.com/

Informácie o Ivana Gabrišová

Obrázok používateľa Ivana Gabrišová

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som študentka KU v Ružomberku, odbor špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, teraz štvrtým rokom. Mám rada všetko krásne, predovšetkým deti, prírodu, dlhé teplé dni, turistiku a spoločenstvo dobrých ľudí.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu