Film: Životné víťazstvo


Pôvodný názov tohto vynikajúceho, dojímavého filmu je Brian´s Song. Je to skutočný príbeh o hráčovi amerického futbalu, ktorý bojoval o miesto v tíme Chicago Bears s jedným černošským spoluhráčom. Film zaujme takmer určite aj zarytých odporcov príbehov so športovou tematikou.

Hlavný hrdina sa volá Brian Piccolo. Je to veľký srandista a výborný bežec. Napriek svojim hráčskym kvalitám je dvojkou na svojom poste v tíme, takže počas zápasov zohrieva lavičku a v zápase hrá namiesto neho černoch Gale Sayers. Piccolo to ťažko znáša a medzi oboma hráčmi panuje veľká rivalita. Piccolo si Sayersa pravidelne doberá a zhadzuje ho, Sayers to potichu s vážnou tvárou znáša. Sú veľmi rozdielnej povahy. Jedného dňa sa v tíme rozhodli, že prestanú hráčov deliť podľa rasy a že majú bývať podľa hráčskej pozície – v tíme dúfajú, že keď hráčov premiešajú, dosiahnu lepšej zhody v tíme. Z toho vyplynulo, že Sayers má bývať s Piccolom. Po istých výhradách to prijmú. Medzi oboma je určitá nevraživosť, najmä preto, že Gale žne úspechy a Brian zostáva stále na lavičke.

Sayers si jedného dňa pri zápase zraní koleno. Keď ho Piccolo príde navštíviť do nemocnice, povie mu, že mu záleží na tom, aby sa opäť dostal do formy ako predtým, aby o Piccolovi nehovorili, že Sayersovi prebral miesto. Chce aby sa dostal znovu do 100%-ného stavu, aby ho mohol s hrdosťou poraziť.
Aj Piccolo, pokým sa Sayers zotavuje, žne úspechy. Keď sa Galovi zlepší stav, začanú spolu s Brianom cvičiť, aby sa dostal do pôvodnej formy. Ich ženy si naproti nim dobre rozumejú aj keď v tejto fáze už dochádza k istému zbližovaniu aj medzi dvomi rivalmi. Galovi časom nerobí problém vyznať Brianovi aj vďaku za všetko čo pre neho urobil, čo bolo predtým nemysliteľné.

Tréner im obom oznámi, že v novej sezóne budú hrávať spolu v zápasoch, z čoho sú obaja nadšení. Brian však začne mať postupom času vážnejšie zdravotné problémy. Pravidelne máva kašeľ, začne chudnúť a na tréningoch dosahuje stále horšie výsledky. Po vylúčení z tímu sa podrobí vyšetreniam, kde sa zistí, že má rakovinu – embrionálny karcinóm, ktorý mal od narodenia. Na operáciu je poslaný do New Yorku, kde ho po nej navštívia spoluhráči. Začne mať nádej, že sa z toho dostane, ale po čase cíti, že stále nie je v poriadku.
Časom podstúpi ďalšie operácie a niekoľkonásobnú chemoterapiu, pretože nádor sa mu šíri do ďalších a ďalších častí tela.
Gale navštevuje v nemocnici Briana pravidelne až do jeho smrti.

Životné víťazstvo je príbehom o spolupatričnosti, súdržnosti a najmä láske medzi priateľmi. Je to ukážka toho ako choroba a blížiaca sa smrť môže otvoriť ľuďom oči a tí začnú lepšie vnímať čo je v ich živote podstatné a zmysluplné. Kladnou stránkou filmu je aj to, že v pozitívnom svetle vykresľuje tiež partnerské vzťahy – hrdinovia žijú spokojnými manželskými životmi. Film je takisto plný veselého, viac menej inteligentného humoru.
Ako je v závere uvedené Brian Piccolo zomrel 16. júna 1970 v 26-tych rokoch. Dnes čiastočne vďaka podpore Výskumnej nadácie Briana Piccola sa darí vyliečiť viac ako polovicu prípadov vzácnej formy rakoviny, ktorou trpel aj on.
Film je s českými titulkami. Režisérom je John Gray, hrajú: Mekhi Phifer, Sean Maher a ďalší.

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu