Hľadáš fajný kresťanský časopis?


Kresťanské časopisy. Poznáme ich každý určite viacero. Niektoré sú všestranne zamerané, iné sa orientujú na určitú skupinu čitateľov. Jedny sú lepšie, druhé horšie. Medzi tie lepšie skoro určite patria aj tie dolu spomenuté. Niektorý z časopisov sa Vám môže zdať až príliš známy a budete si ťukať po čele, že na čo tu o ňom vôbec píšem. Moja skúsenosť je taká, že niektoré z týchto časopisov by som pri ich zrode zavrhol a keby som sa do ich neskorších čísel zo zvedavosti nepozrel, nezaregistroval by som tú príjemnú premenu na kvalitný časopis. A ako to môže byť aj v prípade viacerých z vás – nezaujíma vás daný časopis, lebo viete, že keď ste sa doň naposledy pred tromi rokmi pozreli, bol to brak. Prípadne sa nájdu aj takí, ktorí tieto časopisy nepoznajú vôbec, čo je myslím si škoda.

NAHLAS - ČASOPIS, KTORÝ NEMLČÍ

Ako prvým by sme mohli začať časopisom bratislavského Spoločenstva pri Dóme svätého Martina, ktoré vydáva časopis Nahlas,a ktorý vychádza osem krát do roka.
Časopis je plný svedectiev a príbehov kresťanov, ktorí sa buď obrátili alebo začali oveľa plnšie prežívať svoju vieru –čiže sa obrátili tiež, ale o trochu menej. V časopise okrem svedectiev nájdete na začiatku správy z celého sveta týkajúce sa kresťanov, články zamerané na ekumenický dialóg a porozumenie s inými denomináciami, rôzne iné povzbudivé články, texty rozoberajúce rodinu, rodinný život a ponúkajúce rôzne rady ako lepšie prežívať manželský život či vzťah k deťom, prípadne k rodičom. Taktiež sa tu nachádzajú články pre tých, ktorí ešte len hľadajú toho svojho vysnívaného Rómea alebo Júliu. Vo viacerých článkoch sú rozoberané rozličné časti Písma a človek môže často objaviť cez ich čítanie veci, na ktoré sám zatiaľ neprišiel, a ktoré v daných textoch Biblie sám neobjavil. Vyskytujú sa tu tiež články dotýkajúce sa misií, recenzie na filmy a recenzie na nové hudobné albumy zo sveta kresťanskej hudby. Pravidelnou súčasťou je rubrika „Zmeňme spolu spoločnosť“, kde mnohí kresťania môžu nájsť povzbudenie do horlivejšieho prežívania a praktizovania svojej viery.
Nahlas je síce časopis, ktorý vydáva katolícke spoločenstvo, ale dáva priestor aj bratom protestantom, ktorí takisto prispievajú do tohto časopisu a spestrujú tak jeho obsah. Už sa stalo dobrým zvykom, že v každom čísle sa predstavuje jedno kresťanské spoločenstvo. Navyše v každom čísle môžu nájsť nápomocnú rubriku animátori a vedúci spoločenstiev. V závere každého čísla sa nachádza zoznam kresťanských akcií, ktoré sa organizujú v rôznych mestách po celom Slovensku. No a celkom pred koncom je jedna strana vždy venovaná vtipom – niekedy lepším, inokedy suchším.
To by ale nebol Nahlas, keby to bolo všetko. V časopise býva takmer každý mesiac samostatná príloha, ale vždy je na inú tému, naposledy to bola príloha s názvom „Zrelosť – cesta spoločenstva“. No a vynikajúcim doplnkom časopisu je brožúrka „Slovo na dnes“ obsahujúca 45 zamyslení – výborné na ranné alebo večerné rozjímanie.
Problém je, že Spoločenstvo pri Dóme svätého Martina na svojej stránke nemá žiadne, ani staršie číslo svojho časopisu, ale dovolili mi pridať do prílohy tohto článku zoscanovanú verziu ich posledného minuloročného čísla Nahlasu, a tak ho môžete nájsť TU.

IMPULZ - REVUE PRE MODERNÚ KATOLÍCKU KULTÚRU

Impulz je dosť intelektuálne založený časopis, čiže nebude asi vyhovovať každému, ale tí ktorí mu prídu na chuť, takmer určite neoľutujú. Zaoberá sa kultúrnymi a politickými zmenami, ktoré sú tu rozoberané z kresťanského hľadiska. Prispievateľmi sú významné osobnosti zo Slovenska a rovnako aj zo zahraničia. Bývajú nimi politici, kňazi, vedci a podobne. Impulz sa nezaoberá len aktuálnym dianím, ale možno v ňom nájsť taktiež články týkajúce sa histórie, a to histórie od Templárov až po Indiánov v Amerike. Možno sa tu stretnúť s filozofickým i teologickým pohľadom na rôzne témy. V závere každého čísla môže čitateľ nájsť komentáre k rôznym novším i starším knihám, filmom, prípadne určitým kultúrnym podujatiam.
V prípade Impulzu, staršie čísla sa dajú nájsť v archíve na internete , z nového čísla sa dajú prečítať len niektoré články.

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu