Film: Pýcha a predsudok (Pride & prejudice)


Romantický príbeh o niekedy až príliš priamych, inokedy až príliš spletitých vzťahoch, vychádzajúci z románu Jane Austinovej. Niekto bude možno sklamaný, niekto skôr prekvapený, pretože tu úplne absentujú posteľné scény, dokonca vo filme nepadne ani jeden vášnivý bozk. Tak čo je to za romantický brak? Práve naopak – dostatočne kreatívna story, ktorej tieto prvky vôbec nechýbajú.

Film je vstavaný do obdobia, keď sa ešte spoločnosť delila na šľachtu a tých ostatných, keď sa pri dohadovaní sobáša pozeralo viac na veno ako na charakter. To samo o sebe dodáva udalostiam a viacerým postavám istú komickosť. Základné jadro postáv vo filme tvorí rodina flegmatického pána Benetta, ktorý má viac trápnu než sympatickú ženu, ktorej najvyššou métou súčasného života je zabezpečenie vydaja jej, ak sa nemýlim dokopy šiestich dcér bez väčšieho ohľadu na to za koho sa vydajú.

Do ich obce prichádza bohatý a súčasne milý a sympatický pán Bingley, s účesom ako Johny Bravo, a sním tam zavíta aj jeho namyslená sestra a čudácky priateľ pán Darcy. Benettovci Bingleymu hneď dohodia ich najstaršiu dcéru Jane. Obaja si celkom dobre rozumejú a zdá sa, že je ruka v rukáve. Druhá najstaršia dcéra Elisabeth, ktorá je vo filme hlavnou hrdinkou si padne do oka s pánom Darcym, ktorý ako by aj menej bystrejší postrehli bude najpravdepodobnejšie tou druhou hlavnou postavou. Každý z nich však svoje citové vzplanutie zakrýva chladným správaním a kopou slovných hračiek, takže nezostáva im nič iné len snívať jeden o druhom.
Prvá zo sestier - Jane prichádza na pozvanie Bingleyho sestry na jedno vzdialenejšie panstvo, no ale keďže cestou pršalo, tak, ako inak by to mohlo v romantickom filme dopadnúť, samozrejme chudinka dievča, ochorela a musí tam zostať, dokým nevyzdravie a tak má možnosť zblížiť sa s Bingleym.
Veci sa však skomplikujú a Bingleyho vzťah s Jane sa pod vplyvom predsudkov jeho sestry a pomýleného zmýšľania Darcyho narúša.

Zaujímavou postavou je komický pán Collins, ktorý sa chce za každú cenu oženiť. Vyniká viac svojou nešikovnosťou a neohrabanosťou než šarmom a preto ho Elisabeth, ktorá je voľná a je druhá v poradí na vydaj (keďže rodina predpokladá, že Jane sa vydá za Bingleyho), odmietne. On je ale vytrvalý a nevzdáva sa a napokon sa ožení s jednou z mladších sestier, ktorá sa obáva, že o ňu nikto lepší nebude mať záujem. Nebola síce do neho vášnivo zamilovaná, ale nezúfa, utešuje sa tým, že Collins je v podstate dobrák a že nie je žiadny búrlivák, dokonca je farár.
Do dediny prichádza tiež regiment vojakov, čo teší hlavne mladšie Elisabethine sestry. Spomedzi vojakov je dôležitý hlavne poručík Wickhame. Ten má s Darcym isté nezhody, ktorých príčinou bol jeho egoizmus, avšak pri rozhovore s Elisabeth jej nahovorí, že na príčine je Darcy, o ktorom si tak vytvorí skreslený obraz.
Keď Darcy časom Elisabeth vyjadrí čo k nej cíti, ona mu vykričí chyby, ktoré sú postavené najmä na jej predsudkoch bez toho, že by Darcyho lepšie poznala. On preto, neskôr po ich rozchode, donesie Elisabeth list, v ktorom sa obraňuje z obvinení, ktoré mu Elisabeth uštedrila a vysvetľuje aká je pravda.

Darcy následne zariadi nápravu vzťahu medzi jeho priateľom Bingleym a Elisabethinou sestrou Jane.
Darcy sa medzitým niekoľkokrát ešte stretne s Elisabeth na viac menej rodinných oficiálnych návštevách. Jedného dňa príde správa, že Elisabethina mladšia sestra Lýdia utiekla s poručíkom Wighamom. Aby Lýdia nebola zosmiešnená, kvôli svojej pochabosti, Darcy zariadi, aby si ju Wigham zobral za ženu, aby bola zachránená jej povesť aj povesť celej Elisabethinej a Lýdiinej rodiny. Takto sa postupne mení a zlepšuje vnímanie Darcyho zo strany Elisabeth. Začína si uvedomovať, že sa v posudzovaní jeho charakteru na základe informácií z prvej ruky mýlila.
Potom ako Bingley príde s Darcym do domu Benettovcov, aby Bingley požiadal Jane o ruku, stretnú sa nasledujúce ráno spolu na lúke Darcy a Elisabeth. Darcy sa ešte raz odhodláva opýtať Elisabeth, či sa jej negatívne city k nemu nezmenili. Výsledkom je happy end, keďže nielen on miluje ju, ale aj ona jeho.
Celá Elisabethina rodina nemôže uveriť tomu, že Elisabeth má záujem vydať sa za Darcyho, o ktorom sa pravidelne v minulosti nevábne vyjadrovala. Všetci si mysleli, že ho nemá rada. Ako vidieť zdanie často klame.

Vo filme je viacero veselých, humorných scén, pravidelné slovné doťahovanie a neustále zdvorilostné frázy majú tiež niečo do seba a zvlášť šikovné je poukazovanie na hlúposť nejednej z postáv, čo je založené na jej vlastnom sebazosmiešňovaní. Okrem toho ako názov filmu napovedá, hlavným motívom je pýcha a predsudok, ktoré rozkladajú vzťah Darcyho a Elizabeth. Z jednotlivých momentov pramení nepriama kritika nafúkanosti a poukazovanie na to ako si ľudia kvôli pýche a predsudkom, týmto dvom nerestiam, ubližujú. Vyzdvihnutá je dobromyseľnosť, obetavosť a snaha o nápravu vecí, ktoré vychádzajú z lásky Darcyho k Elizabeth. Pôsobivé je neskôr gentlemanské Darcyho správanie, ktoré by mohlo byť vzorom aj pre nejedného súčasného muža ako príklad váženia si žien a úctivého správania voči nim.

Réžia: Joe Wright
V hlavných úlohách: Keira Knightley a MatthewMacFaddyen

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu