Film: Vzoprieť sa obrom (Facing the Giants) + moje malé svedectvo


Prostredie amerického futbalu, americkej, kresťanskej strednej školy. Dráma o tom ako Boh chce robiť v živote každého zázraky, pokiaľ človek o ne prosí, pokiaľ dá Bohu priestor na ich realizáciu, pokiaľ dá Boha na prvé miesto vo svojom živote a pokiaľ sa snaží človek odstrániť hriech zo svojho života, ktorý tomu všetkému bráni. Film, v ktorého každej druhej scéne je určité evanjeliové posolstvo.

Grant Taylor je trénerom futbalového mužstva na jednej kresťanskej strednej škole. Tím, ktorý vedie nie je príliš úspešný a na začiatku novej sezóny ho postihne ešte jedna strata kľúčového hráča Darrena.
Okrem toho má tréner Taylor milujúcu manželku, silne túžiacu po tom, aby spolu čakali dieťa, ale zatiaľ sa im to už štvrtý rok nedarí. So svojou ženou má pekný manželský vzťah, ale inak je jeho život plný neúspechov. Okrem už spomínaných problémov s futbalovým tímom a s očakávaním potomka má ťažkosti s večne pokazeným starým autom, rozpadajúcim sa domom, nízkym platom a všeličím iným.
Aj od začiatku novej sezóny ho s jeho tímom čaká neúspech za neúspechom, preto nie je žiadnym prekvapením, že vedenie školy spolu s rodičmi študentov začnú uvažovať o výmene trénera.

Významnú rolu vo filme zohráva starší pán Bridges, ktorý sa pravidelne chodí prechádzať po chodbách školy a modlí sa za študentov, za oživenie ich viery.
Grantovi Taylorovi po lekárskych vyšetreniach zistia, že príčina prečo nemôžu mať deti väzí v ňom. Trochu zamrzí, že keďže vo filme je silný kresťanský duch, napriek tomu, keď doktor navrhne Grantovi umelé oplodnenie (pri ktorom zomiera niekoľko "nepotrebných" ľudských embryí, ktoré zostanú navyše), nijako priamejšie sa voči tomu nevyjadrí, len povie, že na to nemajú financie.
Celý svoj život začne Grant vnímať ako jednu veľkú katastrofu. Začína sa pýtať: „Čo robí Boh?“, „Prečo je to také ťažké?“ Začne hľadať odpovede v Písme. Po nejakom čase, po prečítaní viacerých veršov z Biblie začne prosiť Boha o pomoc, chváli ho a prosí ho, aby zmenil k lepšiemu aspoň niečo málo v jeho živote. V podstate ho tieto neúspechy privedú bližšie k Bohu. V tomto období za ním prichádza aj pán Bridges a začne mu čítať jednu pasáž z knihy Zjavenia. Vysvetľuje mu, že Boh s ním ešte neskončil a že má naďalej pôsobiť tam kam ho Boh postavil. Pán Bridges to zakončuje konštatovaním, že cítil, že mu má tieto veci povedať. Tréner Taylor mu, ale začne hovoriť, že vo svojom živote necíti Boha pôsobiť. Bridges mu na to začne rozprávať príbeh o dvoch farmároch, ktorí sa modlili za dážď, ale len jeden išiel a pripravil svoje polia na jeho zoslanie. V závere sa pýta: „Ktorý z nich skutočne veril Bohu?“ Ďalej mu Bridges rozpráva, že ak verí Bohu, Boh zošle dážď až bude pripravený, ale on musí pripraviť svoje pole k jeho prijatiu.

Od tohto okamihu mení svoj život a snaží sa k tomu povzbudzovať tiež svoje okolie. Nechce, aby víťazstvo vo futbale bolo hlavným cieľom jeho zverencov, je to málo. Všetko raz bude aj tak zabudnuté, aj veľkolepá, ale krátkodobá sláva. Dovtedy sa sústreďovali len na seba, na vlastný úspech, Taylor si však začal uvedomovať, že život nie je len o nich. Nie sú tu, aby získali slávu, zarobili peniaze a zomreli. Navrhuje novú tímovú filozofiu – futbal ako nástroj, ktorým majú uctievať Boha. Vysvetľuje a nabáda svojich zverencov, že nestačí ho ctiť len na ihrisku, ale aj všade inde, v každej jednej chvíli v živote. Chce, aby ho velebili, keď budú vyhrávať, chce aby ho velebili, keď budú prehrávať. Grant hovorí, že sa rozhodol dať Bohu všetko čo má a výsledky nechá na ňom. Heslom stratégie jeho družstva sa stáva: „Byť v strehu, sústrediť sa, hrať tvrdo a ctiť Boha!“
Začína tvrdý tréning. Vo svojich nových postupoch získava podporu aj zvyšku vedenia. Pomáha naprávať vzťah jedného zo študentov z jeho tímu k jeho otcovi. Učí ho, že si má viac ctiť svojho otca, aj keď si s ním celkom nerozumie, a že ctením si autorít si uctí aj Boha.

Nasledujú obrátenia viacerých študentov k Bohu, spoločné modlitby a odprosovanie za svoje hriechy. Toto sa deje ako výsledok modlitieb samotného Taylora, ale hlavne pána Bridgesa a iných.
Obráti sa aj študent Matt, ktorý mal problémy so svojim otcom a rozhodne sa ísť napraviť vzťah s ním. Spolu s trénerom Taylorom príde za svojim otcom do práce a ospravedlňuje sa mu za svoje správanie, sľubuje mu, že už bude rešpektovať jeho autoritu. Keď to vidí jeho otcov kolega v práci, začne rozprávať o svojej túžbe počuť niečo také aj z úst svojho syna.
Po šnúre takýchto vnútorných premien sa menia k lepšiemu výsledky celej školy vo všetkých možných oblastiach. Taylorov tím začína žať prvé úspechy a postupne sa navracia dôvera vedenia školy a rodičov voči nemu. Matt so svojim bohatým otcom kúpia s vďačnosti za nápravu ich vzťahu trénerovi Taylorovi nové auto, lepšie povedané fáro. Navyše Grantovi zvýšia v škole aj plat.
V play-off zakúsia prvú prehru po dlhej dobe, čo je však dosť vážne, lebo to znamená, že sa sezóna pre nich skončila. Rovnako ale i za tento neúspech chvália Boha. Aj napriek tomu všetci vidia, že Grant Taylor so svojim tímom dosiahli úžasné výsledky. Po krátkom čase sa ale zistí, že družstvo, ktoré ich porazilo nasadilo dvoch starších hráčov než bolo dovolené a tento tím bol preto diskvalifikovaný. Kvôli tomu, Grantovo mužstvo postupuje do ďalšieho kola a Siloh Eagles, ako sa jeho tím zverencov volá, sa prepracuje až do finále.

Pred finálovým zápasom za Grantom prichádza jeden jeho priateľ a hovorí mu, že najviac si cení ako vyhral to hlavné – a to, keď prijal Krista a tiež to, že učí chlapcov a stará sa o nich.
Vo finále čaká Eagles nezdolané mužstvo Giants, ktoré má za sebou množstvo úspechov. Giants sú skutočne tvrdí a spočiatku to s Eagles nevyzerá vôbec dobre, ale po veľkom výkone a s obrovskou dávkou šťastia zápas vyhrávajú.
Aby radosť Granta Taylora bola úplná, v závere sa jeho žena dozvedá, že čakajú bábätko.

Vo filme je viacero silných a hlbokých scén, kde aktéri chvália Boha aj pri ich životných neúspechoch i v rozličných krízach. Prítomnosť Boha sa snažia uvedomovať si v každom okamihu života, nehanbia sa za svoj vzťah k Bohu aj vo svojom každodennom živote. Film nezobrazuje len silný vzťah človeka k Bohu, ale i silné rodinné putá.
Hlavná myšlienka vrcholí v závere príbehu a ňou je, že „S Bohom je všetko možné!“

Po zhliadnutí filmu môže divák nadobudnúť pocit: „Nóó, dobré science-fiction, ale žiaľ v skutočnosti to tak nefunguje.“ Hodí sa tu povedať, že človek neuverí, kým nezažije. Mám to šťastie, že som zažil a môžem svedčiť o Božej dobrote a láske. Je to takmer ako z tohto filmu, ale v mojom prípade to bola realita. Chcel som auto a do roka som mal auto o aké som prosil, chceli sme s rodinou nové bývanie, ktoré by sme si mohli dovoliť, čo bolo v tej časti Slovenska, kde sme chceli žiť problémom, a keď to už vyzeralo ako totálna katastrofa v našom živote, Boh nám poslal úžasný byt ako záblesk z neba, keď sme to už vôbec nečakali. A najväčší dar bol, keď sme ani po troch rokoch manželského života nemali dieťa, ale po jednej charizmatickej modlitbe zaň sme na ďalší mesiac čakali bábätko. Takže Sláva a Chvála Bohu, s ktorým je všetko možné!

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu