Film: Ján Pavol II.


Je jasné, že skutočný Ján Pavol II. bol nenapodobiteľný a teda nebude také ľahké nahradiť ho niekým iným ani vo filme. Či sa to úspešnejšie alebo menej úspešne podarilo práve v tomto príbehu, to nech posúdi každý sám. Mne osobne sa tento film veľmi pozdával i keď zo začiatku som si nevedel na túto podobu bývalého pápeža chvíľu zvyknúť.

Úvod filmu je venovaný atentátu na pápeža z roku 1981. Za ním sa dej prenáša do roku 1939, do Krakowa. Je tesne pred vojnou a Karol Wojtyla(čiže budúci pápež) sa venuje divadlu. Zobrazený je tu vzťah Karola s jeho otcom, priateľmi z divadla a ďalšími ľuďmi. Začína vojna a medzi priateľmi možno sledovať rôznorodé postoje k tomu ako sa postaviť voči nacistom. Aj Karol prežíva vo svojom vnútri boj a nerozhodnosť ako sa zachovať a správne rozhodovať v týchto ťažkých časoch, kedy vidí násilie a prenasledovanie na každom kroku. Napokon nachádza dobré nasmerovanie u miestneho arcibiskupa Sobjehu(nie som si istý či som to meno dobre napísal, ale snáď čitatelia odpustia).
Istý čas pracuje ako robotník v miestnom kameňolome, kde má možnosť spoznávať názory a zmýšľanie robotníkov, ktorí tu spolu s ním pracujú.
Zažíva i zabíjanie a zatýkanie viacerých jeho priateľov, ktorí sa rozhodli nepodvoliť nacistom. On sa rozhodne v týchto pohnutých časoch stať sa kňazom a takýmto spôsobom tiež prispieť k boju proti nacizmu. Po porážke Nemcov prichádza do Poľska komunizmus a s ním nové represie. Začína pôsobiť ako kňaz a snaží sa najmä aktívne venovať mládeži. Vyobrazené sú ďalej udalosti okolo výberu Karola Wojtylu za biskupa, jeho dôvtip v boji proti komunizmu, následne začiatok Druhého vatikánskeho koncilu, jeho opätovné stretnutia s priateľmi, o ktorých si myslel, že zomreli počas vojny.

Silným momentom je Karolov príhovor o modlitbu u pátra Pia za jeho smrteľne chorú známu, ktorá po tomto jeho „lobbingu“ zázračne vyzdravie.
Potom nasleduje voľba Karola Wojtylu za pápeža Jána Pavla II. Ďalej jeho pôsobenie v úlohe hlavy Katolíckej cirkvi a vnímanie predstaviteľov štátov, najmä v komunistickom bloku v súvislosti s jeho zvolením. Okrem toho celý súbor udalostí a návštev mnohých krajín od štrajkov v jeho rodnom Poľsku, cez pád komunizmu až po vojnu v Kuvajte, atď, atď.
Je to veľmi rozsiahly film, ktorý zachytáva skutočne komplexne život Jána Pavla II. Väčšina slov, ak nie náhodou všetky, ktoré vyslovuje pápež v tomto filme sú skutočné citáty alebo aspoň parafrázy ozajstného Jána Pavla II. Navyše je tu dobre vystihnutá kreatívnosť tejto osobnosti svetových dejín v komunikácii so štátnikmi i v chúlostivých situáciách a tiež jeho múdrosť pri výbere slov v okamihoch, keď načúval celý svet.

Záver filmu je venovaný ako inak vyvrcholeniu jeho života, keď nasledoval svojho Pána aj v utrpení. Dával príklad celému svetu, že ani pápež ako Kristov nástupca nie je uchránený od trápenia, keďže Ježiš nikdy nesľuboval, že na tomto svete budeme trápenia plne zbavení. Ján Pavol II. tomuto veľmi dobre rozumel a ukázal celému svetu ako možno s pokorou kríž niesť.

Dej filmu sa okrem iného dotýka množstva ľudí, ktorí sa pohybovali v blízkosti Jána Pavla II., a ktorí zohrali významnejšiu úlohu v udalostiach, či už sveta, Cirkvi alebo len osoby pápeža.

Vo filme hrá množstvo známych hercov, dokonca aj rôzne holywoodske osobnosti.

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu