Výstava Petra Pavla Rubensa

Ahoj, ešte do 21. januára funguje v Umeleckohistorickom múzeu vo Viedni (Kunsthistorisches Museum, jazdí tam električka D, zastávka Burgring) výstava obrazov a skíc slávneho katolíckeho maliara zo 17. storočia Rubensa. Vstupné je na náš vkus drahé, pätnásť Euro za dospelého (dozviete sa aj na www.khm.at), no výstava sprostredkuváva nevšednú nádheru.
Asi ste už počuli, ako Rubens dokázal, že aj okrúhle tvary ľudského tela sú krásne, ako vedel vykonávať aj päť vecí naraz, ako úchvatne vedel používať farby, ako svojou prácou oslavoval Pána Boha, tak sa o tom nepotrebujem rozširovať:)).
Z výstavy s názvom Kraft der Verwandlung (Sila premeny) vyšiel aj katalóg s rovnomenným názvom s mnohými obrázkami. Tu by som sa rada pristavila -- názov výstavy, komentáre k exponátom (v nemčine a angličtine) i text v katalógu upriamujú pozornosť na to, že Rubens rád spracovával staré vzory, napríklad antické sochy či Tizianove obrazy a podobne. Rada by som poznamenala, že učiť sa na starých majstrov a spracovávať ich, to bolo bežné u všetkých vtedajších maliarov, človek sa tak jednoducho učil tvoriť. Môžeme byť pokojní -- Rubens mal i svoje vlastné výtvarné prostriedky a originálny bol až až...

Informácie o Monika Mičudová

Príspevky na blogu