Film: Sloní muž (Elephant Man)


Silný príbeh Johna Merricka, ktorého svet poznal ako slonieho muža. Narodil sa v roku 1860 v Leicesteri. Sám ponúka naivné vysvetlenie vrodenej deformácie, ktorou trpel, vo svojej autobiografickej knihe. Píše, že jeho matka trpela panickou hrôzou zo slonov. Keď raz v tehotenstve prechádzala cez ulicu, priplietla sa do cesty slávnostnej procesii zvierat. Dav ľudí, ktorí chceli sprievod slonov vidieť za každú cenu, postrčil ženu tak nešťastne, že jedno zo zvierat ju primliaždilo nohou. Tento desivý zážitok Merrickovu matku poznamenal natoľko, že porodila deformovaného syna.

PROTEOV SYNDRÓM
Rozbor Merrickovej DNA pomohol jeho deformáciu identifikovať ako extrémne vzácne dedičné ochorenie, tzv. Proteov syndróm. Predpokladá sa, že ním v súčasnosti trpí nie viac ako 120 ľudí na celom svete. K príznakom patrí abnormálny, bujný rast kože, svalov, kostí a ciev.
Podľa dobových záznamov šlo evidentne o veľmi duchaplného, inteligentného človeka. Problém bol, že ako človeka ho nik nebral, ľudia ho považovali za obludné monštrum.

JARMOČNÁ ATRAKCIA
To, čo z úbohého Johna Merricka urobilo slonieho muža, bolo stretnutie s Bytesom. Tento muž z neho vytvoril živú púťovú atrakciu. Fascinovaní ľudia platili za možnosť vidieť muža-slona. Ale hektický život cirkusového „zvieraťa“ sa podpísal pod Merrickovo, už aj tak dosť biedne zdravie. Druhá vlna popularity sa mu tak ušla v nemocnici, kde trávieval čoraz viac času. Tu zažil bezpečie, priateľstvo a lásku, po tom čo sa ho ujal Dr. Treves.

SMRŤ V SPÁNKU
Napriek populárnym konšpiráciám o jeho vražde je príčina Merrickovej smrti prozaickejšia. Zomrel v spánku, keď sa raz pokúšal spať ako „normálny“ človek, po ležiačky. Váha jeho nádorov na tvári a krku mu poškodila priedušnicu a znemožnila dýchať.

STOJÍ TO ZA POZRETIE
Úchvatný film o tom, že aj postihnutý človek má svoje hlboké túžby. Merrick bol človek, ktorý prešiel rôznymi krutosťami v živote a práve kvôli tomu si dokázal vážiť lásku a záujem zo strany okolia. Dojem z filmu môže trochu kaziť jeho záver, keď Merrickova snaha spať ako iní ľudia po ležiačky, môže pôsobiť ako samovražda, pretože Merrick vedel o tom, čo mu hrozí. S patričným vysvetlením tejto poslednej scény možno povedať, že filmu takmer nič nechýba. Príbeh o odvahe a ľudskej dôstojnosti bol natočený podľa skutočných udalostí a získal osem nominácií na Oscara.

Réžia: David Lynch
Hrajú: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft a ďalší.

Tento film v ponuke napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Odkaz na stránku z ktorej som čerpal niektoré informácie: http://magazin.atlas.sk/zdravie/zdravie-a-lifestyle/135913/sloni-muz-zviera-s-ludskou-dusou-(video)

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu