Klenot Nílu

Na ďalšiu knihu z pera známej kresťanskej spisovateľky Tessy Afsharovej sa teší nejedna žena. A inak to nebolo ani v prípade románu Klenot Nílu, ktorý pred pár mesiacmi vydalo vydavateľstvo Kumran.sk.
A čo v sebe tento príbeh s tak tajomným názvom ukrýva?
V prológu sme svedkami veľkej lásky Geminy a jej manžela, ale zároveň aj ich rýchleho násilného odlúčenia. A od kapitoly jeden sa posunieme o dvadsaťpäť rokov neskôr, kde sa stretávame s hlavnou hrdinkou tohoto príbehu – s ich dcérou.
Charilina – dievčina, ktorá vyrastá u svojej tety Blandiny. O svojich rodičov toho veľa nevie, hoci vždy túžila dozvedieť sa o nich viac. Zvlášť jej tmavšia pleť ju privádza k väčšej a väčšej zvedavosti o jej rodičoch. ,,Nekonečný zoznam otázok, na ktoré nikdy nenašla odpoveď.“
Teta sa niekedy nechala zlomiť jej dobiedzaním, ale veľa sa toho od nej nedozvedela. Starí rodičia boli však tvrdým orieškom. Tí ju vždy s odmietaním odbili. Až sa Charilina jedného dňa stane svedkom ich rozhovoru o tom, že jej otec žije a to ju prinúti k úteku. Chce sa s ním stretnúť! ,,Nie je sirota. Nie je nechcená. Nie je opustená. Jej otec ju bude milovať. Nájde ho a presvedčí sa o tom.“ Pri plánovaní jej pomáha jej starší a dávny priateľ, akoby ,,otec“ – Natemahar, úspešný minister kúšskej kráľovnej.
Teo – mladý veriaci muž v Krista, ktorý spolu so svojim adoptívnym otcom prevážali na lodi Parmys parfumované germánske mydlo. Nevodilo sa im veru zle. A práve na túto loď sa Charilina prepašuje, aby zrealizovala a naplnila svoju túžbu spoznať svojho otca. Vyberá sa do Ríma za priateľkou svojej mamy s nádejou, že ona jej povie, kto je jej otcom a kde ho nájde. Hoci je Teo nahnevaný, že sa Charilina prepašovala na jeho loď, hľadá odpoveď na otázku, čo s ňou má urobiť, v modlitbe. ,,Nepríjemná situácia, v ktorej sa ocitol pre ich nezvaného hosta, ho prinútila stráviť dlhý čas v modlitbe. Odpoveď dostal. Trvalo mu však niekoľko hodín, kým sa s ňou zmieril.“
A i vďaka tomu, že Teo poslúchol Boží hlas, ktorý sa priečil jeho vlastnej vôli, sa stávame svedkami ďalšieho vývoja príbehu hľadania Charilinho otca.
Ako dopadne tento príbeh?
To sa dozviete, ak vezmete do rúk túto neobyčajnú knihu o hľadaní.
Charilina hľadá svojho otca, o ktorom jej bolo povedané, že zomrel, ale on žije.
Charilina hľadá samú seba, svoju identitu, potrebuje vedieť, kým je.
A nakoniec Charilina hľadá Boha, hoci si to spočiatku ani veľmi neuvedomuje. Natemahar i Teo sú jej v tom veľkými pomocníkmi svojim vlastným príkladom života viery.
Tessa Afsharová v tomto príbehu preukázala naozaj brilantný spôsob písania, v ktorom si každá čitateľka nájde to svoje. Máte rada romantiku? Samozrejme, nájdete ju tu. Máte rada napätie, nečakané zvraty v deji? Tých tu je neúrekom. Očakávate i duchovno? Zvlášť mužskí hrdinovia sú pre nás príkladom ako žiť s Bohom.
A ako teda nakoniec skončí príbeh Charilinho hľadania? Nehľadala nič oné, len otca. Podarí sa jej to? Či nájde aj niečo viac? Alebo menej?
Čítajte a dozviete sa. Určite nebude sklamaní.
Myslím si, že Tessa nás nesklame žiadnym príbehom.
Len obohatí.
Klenot Nílu si môžete kúpiť na
https://www.kumran.sk/historicke-romany/23340-klenot-nilu.html
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe https://www.storpic.com/

Informácie o Ivana Gabrišová

Obrázok používateľa Ivana Gabrišová

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som študentka KU v Ružomberku, odbor špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, teraz štvrtým rokom. Mám rada všetko krásne, predovšetkým deti, prírodu, dlhé teplé dni, turistiku a spoločenstvo dobrých ľudí.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu