Nádej jednej matky - Francine Riversová

Francine Riversová pravdepodobne patrí k autorkám, ktorá svoje čitateľky vždy poteší napísaním nového románu. A tak sa v tomto predvianočnom období dočkali aj jej slovenské čitateľky hrubej knižnej nádielky v podobe diela s názvom ,,Príbeh jednej matky“ z dielne kresťanského vydavateľstva Kumran.sk.
A tak sa na 432 stranách môžeme ponoriť do príbehu Marty Schneiderovej zo Švajčiarska, ktorá veru nemala ľahký osud. Do jej príbehu sa začítate už od prvých strán. Píše sa rok 1901 a dvanásťročná Marta hneď v prvej kapitole zažíva nespravodlivosť zo strany otca, s ktorým má veľmi zložitý vzťah. ,,Je Boh ako jej otec – večne nespokojný, nech by sa akokoľvek snažila? Otec verí v Boha, ale kedy jej prejavil milosrdenstvo?“
Áno, vzťah s otcom je komplikovaný, ale na druhej strane má pekný vzťah s matkou.
S matkou, ktorá ju síce nevie obrániť pred nespravodlivosťou otca, ale povzbudzuje ju k dôvere k nebeskému Otcovi svojim životom i slovami: ,,Nezáleží na tom, čo plánuje tvoj otec, ani na tom, čo ho k tomu vedie. Boh nakoniec dosiahne svoje. Ak ho budeš milovať a dôverovať mu, všetko použije na dobré.“
Áno, plány otca s Martou sú úplne iné ako tie jej. Ale to, čo som aj ja pri čítaní na nej obdivovala je práve jej sila, jej odhodlanosť ísť za tým, po čom túžila. Chcela plniť svoje sny, a tak išla za svojimi túžbami. Kvôli práci a vďaka túžbe učiť sa jazyky veľa cestovala, a tak spoznávala nielen nové krajiny, ale aj nových ľudí. Hoci za to priniesla nejednu obeť.
A hoci si Marta myslela, že ostane slobodná, tak ako jej predpovedala jej matka -
,,Leť,“ povedala jej mama, ,,buď ako orol.“ Tými slovami ju utvrdila v presvedčení, že jej nebude dopriate šťastie mať milujúceho manžela a vlastné deti. ,,Orol lieta sám.“- opak sa stal pravdou.
Raz na počiatku zimy zaklopal na dvere jej penziónu pekný mladý muž menom Niclas Waltert, s ktorým Marta spojí svoj život. Zvlášť od tohto okamihu som sa nevedela od čítania odtrhnúť. Je úžasné, s akou dynamikou a živosťou nás autorka vťahuje do ich života a života ich rodiny. Ich manželstvo však nebude jednoduché. Martina tvrdohlavosť, ak to tak môžeme nazvať a Niclasovo verné nasledovanie Božej vôle nenájdu hneď spoločnú cestu. V ich manželskom príbehu budeme svedkami toho, ako môžu byť manželia spolu v dobrom aj v zlom. Niclasova veľká a neotrasiteľná viera a dôvera Bohu, Martina túžba po tom, aby sa jej deti mali v živote lepšie ako ona – to všetko je súčasťou ich príbehu a mnohých situácií či ťažkostí, ktorými si budú musieť prejsť. A tak sa postupne ich hrany v manželstve obrusujú. Hoci je zaujímavé pozorovať ich vzťah, nadpis knihy nás upozorňuje na to najpodstatnejšie, o čom v tomto románe ide.
O vzťah matky a dcéry. Vzťah Marty a jej mamy. A hlavne neskôr - o vzťah Marty a jej dcéry Hildemary Rose. A ten veru bude … Aký vôbec? Ťažko ho opísať.
Dynamický, napínavý, vyvíjajúci, nechápavý, náročný. Ale bude to vzťah matky, ktorá miluje svoju dcéru a chce jej to najlepšie, hoci svoju lásku bude často prejavovať inak, ako by sme od matky očakávali. Bude to vzťah dcéry, ktorá nerozumie svojej matke, dcéry, ktorá pochybuje o matkinej láske, hoci Marta robila všetko z lásky k Hildemary Rose, ktorú pomenovala po svojej najlepšej priateľke z detstva, a ktorej po celý život naďalej písala listy.
Román ,,Nádej jednej matky“ je veľmi silný príbeh o vzťahoch. Hoci Vy budete chápať konanie Marty, na ktorú má veľký vnútorný vplyv to, čo zažila vo svojej rodine a hlavne obava z toho, aby Hildemary neskončila ako jej sestra, pre jej dcéru bude často jej konanie nepochopiteľné.
Príbeh je napísaný silne dynamicky. Život Marty, i život Hildemary je bohatý na mnohé náročné situácie, keďže sa v pozadí odohráva 1. svetová a neskôr aj 2. svetová vojna. Ale ani jedna sa nimi nenechá zlomiť, hoci si budú musieť obidve vybojovať svoje vnútorné boje. Nájdu však k sebe cestu?
To sa v tejto časti nedozvieme, a preto sa už teraz nedočkavo teším na druhé pokračovanie s názvom Sen jednej dcéry. Verím, že sa jej čoskoro dočkáme.
A čo dovtedy?
Všetkými desiatimi Vám odporúčam túto novú ,,Riversovku“. Je iná, ako jej predošlé romány, ale určite ju nepustíte z rúk pokiaľ ju neprečítate.
Knihu si môžete zakúpiť na
https://www.kumran.sk/historicke-romany/24931-nadej-jednej-matky.html
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe https://www.storpic.com/

Informácie o Ivana Gabrišová

Obrázok používateľa Ivana Gabrišová

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som študentka KU v Ružomberku, odbor špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, teraz štvrtým rokom. Mám rada všetko krásne, predovšetkým deti, prírodu, dlhé teplé dni, turistiku a spoločenstvo dobrých ľudí.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu