Nikdy nie si sám - Max Lucado

Max Lucado je zaručene skvelá voľba na čítanie, pretože s každou jeho knihou sa nám dostáva nová dávka povzbudenia. A inak to nie je ani v prípade knihy Nikdy nie si sám, ktorá vyšla ešte v roku 2021 v kresťanskom vydavateľstve Kumran.sk.
Max Lucado ju písal v čase najväčšej koronakrízy, kedy mnohí ľudia, ak nie všetci, pociťovali samotu. A hoci sa už nenachádzame uzatvorení vo svojich bytoch, vo svojom kraji, môžeme sa i teraz cítiť sami. Áno, a to i napriek všetkým vymoženostiam našej doby a techniky.
Preto nie je zlé vziať do rúk túto knihu a nechať sa pomaly preniknúť a povzbudiť posolstvom, ktoré je obsiahnuté v jej dvanástich kapitolách.
Hneď v prvej kapitole s názvom ,,My to nezvládneme, ale Boh áno“ nás Lucado pozýva k znameniam v Jánovom evanjeliu. Lebo to je to, čo sa mne najviac páči na tomto autorovi. Jeho vzťah k tejto Knihe kníh – Biblii, a ako ho prenáša do svojich diel a zároveň spája s príkladmi zo života. Možno sa aj Vy pri prečítaní niektorých príbehov z Jánovho evanjelia rozhodnete otvoriť nielen Lucadovu knihu ale aj Sväté Písmo.
,,Ste silnejší ako sa nazdávate, pretože Boh je bližšie, ako si myslíte.
Ježiš sa dotýkal rán. Hovoril slová nádeje. Premieňal životy. Požehnával. Jeho zázraky hlásali: Som tu. Záleží mi na vás.“
A áno, záleží mu aj na našich každodenných veciach, čoho príkladom sú aj prázdne nádoby vína na svadbe v Káne. ,,Ježiš chce, aby ste vedeli, že za ním môžete prísť so všetkými svojimi potrebami. Vo všetkom – nielen vo veľkých veciach – prednášajte svoje žiadosti Bohu.“
A tak sa v každej kapitole knihy môžeme nechať povzbudiť niektorým z príbehov či zázrakov napísaných v Jánovom evanjeliu, ktorý je trefne spojený s príbehom, ktorý Max Lucado či niektorý z jeho priateľov prežil. Samozrejme, nechýbajú mnohé rady či povzbudenia, ktorými nám autor dáva do srdca najhlavnejšiu myšlienky knihy – hocako sa cítime, naozaj nie sme nikdy sami.
Keď sa najbližšie budete cítiť bezradní, pripomeňte si, kto stojí vedľa vás. Nie ste sami. Nie ste bez pomoci. Čo vás vyvádza z miery, ním ani nepohne. Čo je pre vás drina, to je preňho malina. Váš problém nie je nad jeho sily.“
Boh je s nami v každej našej búrke, v tej životnej i v tej každodennej. Max Lucado sa s nami neváha podeliť i s tými svojimi. Ale zároveň nám ponúka istotu, že ,,skôr ako Ježiš búrku utíši, prichádza uprostred nej k nám.“ Ako veľmi potrebujeme uveriť tým Ježišovým slovám, že je s nami až do skončenia sveta. A k posilneniu našej viery a dôvery nám môže pomôcť i táto kniha. Nedá sa prečítať naraz. Hoci Vás to môže lákať, lebo sa číta naozaj ľahko, niekedy s vážnym podtónom, inokedy humorne. Ale v tom všetkom, na všetkých stranách zaznieva hlavné posolstvo knihy – že ,,mocný Boh JA SOM je blízko“.
A ak tomu uveríme, ak každý deň budeme žiť v Božej prítomnosti, budeme zakusovať aj Božiu moc v našich životoch. Nech je i táto kniha pomocou k prehĺbeniu našej istoty, že Boh je vždy s nami. Tiež môže byť i vhodným darčekom pre človeka, o ktorom viete, že prežíva samotu či pochybnosti. Lebo o to išlo aj Lucadovi – aby sa posolstvo tejto knihy dostalo ku všetkým, ktorí ho potrebujú počuť, čítať, zažiť.
Knihu si môžete zakúpiť na
https://www.kumran.sk/497-lucado

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe https://www.storpic.com/

Informácie o Ivana Gabrišová

Obrázok používateľa Ivana Gabrišová

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som študentka KU v Ružomberku, odbor špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, teraz štvrtým rokom. Mám rada všetko krásne, predovšetkým deti, prírodu, dlhé teplé dni, turistiku a spoločenstvo dobrých ľudí.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu