A čo tak zmeniť systém?

Bol som na jednom stretnutí odborníkov a len som tak počúval a počúval,až som započul myšlienku, ktorú keď som vo svojom vnútri rozdrobil, dospel som k názoru.Ten ma zaujal natoľko, že som presvedčený,že to nie je len moja vec a preto Vám ho ponúkam do bodu, diskusia.Ide o zdravotníctvo. Dnes máme systém, ktorý si dovolím popísať na príklade vzťahu majiteľ auta,poisťovňa a autoservis.Majiteľ auta sme my sami,len namiesto auta si predstavme naše zdravie.Poisťovňu havarijnú, zameňme len za zdravotnú.Autoservis za lekára,ambulanciu,nemocnicu.Tak poďme na delenie na drobné.Kúpime si auto, tešíme sa, hurá!(alias narodil sa človek so svojím zdravým Zdravím).Aby sme ho chránili pre prípad najhoršieho, dáme ho poistiť v poisťovni, uzatvoríme havarijné poistenie.(alias musíme sa starať o svoje zdravie, poistíme sa v zdravotnej poisťovni,pre prípad havárie nášho zdravia).Poisťovňa nám povie." Vaše auto musí byť kontrolované pravidelne v servise, musí byť vybavené alarmom!" (Zdravotná poisťovňa hovorí:"Musíte chodiť na preventívne prehliadky, starať sa zodpovedne o svoje zdravie, hláste a riešte každý problém čo najskôr,alarmujte včas!"A čo autoservis? Nič,pravidelne kontroluje, či je všetko v poriadku.A keď dôjde k nehode položia Vám len jednu otázku.Ste poistení? Ak áno, oznámia len Vašej posťovni,že sa majú prísť pozrieť na škodu a dohodnúť sa na oprave.Ak nie ste, zaplatíte to sami.(Ak zhavaruje Vaše zdravie, prídete k lekárovi, ten si vypýta Váš preukaz a začne Vás opravovať).----Vidíte tu nejaký problém? Systém havarijnej poistky a zdravotného poistenia sa v niečom líši?Je tu niečo proti všeobecným pravidlám? Tak prečo to máme postavené na hlavu?---- Neviete kam mierim? No u nás, ako sa hovorí na Slovensku je to tak, má zmluvu autoservis (lekár,ambulancia,nemocnica) a nie majiteľ auta (pacient a jeho zdravie). Takže s poisťovňou problém nemáme. Princíp poistenia ,že všetci sa poskladáme na balík, z ktorého zaplatíme opravy pokazených zdravíčok (aút), je jasný, podporuje ho štatistika, teda, že pravdepodobnosť že sa pokazíme naraz všetci je minimálna.( Pozor, nabúrané zdravie má u nás príliš veľa prispievateľov do balíčka!)
Tak kde je teda problém? Problém je v tom, že zmluvu uzatvára poisťovňa z lekárom, (teda autoservisom). Má to aj takú nevýhodu, že Vy s pokazeným autom musíte ísť do vybraného servisu ( k danému lekárovi).Teda ten kto hovorí že, tento lekár je dobrý, je poisťovňa.A ja si myslím, že jedine a jedine pacient je ten, kto by mal svojimi opakovanými návštevami potvrdiť, tento lekár je dobrý. Pacient by mal uzatvoriť takú zmluvu, ktorá ho bude najlepšie chrániť. Pacient podľa svojho zdravia si nastaví parametre pre svoje poistenie. Predstavte si do dôsledkov , čo všetko by tento systém priniesol.Poisťovne by sa museli snažiť, lekári by sa museli snažiť, pacient by sa musel starať, inač by ho spoluúčasť veľmi tlačila k zemi.Jednoducho mnoho a mnoho ďaľších sprievodných efektov, ktoré si viete domyslieť aj sami.Jednoducho a prosto mi prišla na pero otázka : " A prečo nie?" A je tu ešte jedna vec, z ktorej sa mi podlamujú kolená. Keďže žiadny systém nie je dokonalý a súčasná moc sa veľmi zadrapuje do systému, ktorý jej prekáža (A povedzme si prečo? Lebo súkromné zdravotné poisťovne jej nepatria.),chce ho zmeniť.Ale pozrime sa na aký? Do značnej miery je navrhovaný systém.kópia systému vo Veľkej Británii. Všeobecný lekár, po našom obvodný, má absolútnu moc.On rozhodne kedy sa Vám, čo predpíše, kedy pôjdete k odbornému lekárovi, on povie čo Vám je.Áno aj Vy môžte ísť za špecialistom kedy chcete, ale tam zaplatíte v hotovosti a nie málo.To je to, čo sa nám sľubuje,len sa o tom nehovorí.Ale my dnes vieme, aké to malo aj dôsledky.(Pozor aj na fakt, že máme dnes okolo 50 odbroností, ktoré nemôže jeden lekár zvládnuť.Získať atestáciu, odbornosť sú roky driny.Aj keby sa na to podujal jeden lekár, dokázal by získať tak tri,možno štyri.A aj v servise máme klampiarov,elktrikárov,motorárov nie?)Pacientky sa ku gynekológom dostávali neskoro, množili sa potraty a ohrozovalo sa zdravie žien.Starší ľudia zostávali bez dostatočnej starostlivosti. Lekári,ktorí šli po ruke jedinej poisťovni, znižovali náklady a spotrebu tak, že sa zdvihla úmrtnosť.Dobrí lekári a špecialisti odtiahli za veľkú mláku do Nového sveta a miesto nich prišli lekári z Indie, so svojim prístupom, karmami, reinkarnáciami a odbornosťou.(Pozor za hranicami stoja Rumuni, Bulhari.)A samozrejme, tým, že poisťovňa bola a je len jedna, nemá konkurenciu, čo už samo o sebe, je zlé.A teraz si pridajte k tomu, našu moc, rodinkárstvo a korupciu a je na svete problém, ktorý sa bude nazývať systém zdravotníctva naľavo,alebo ináč zbohom zdravý rozum.A ak budete počuť, že vo väčšine vyspelej Európy je systém jednej poisťovne, tak si pridajte k tomu, jeden fakt. Vyspelá Európa by rada opustila tento systém,lebo jej láme väzy, ale jediná a jedine správna poisťovňa je chobotnicou, ktorej chápadla ťahajú na najvyšších úrovniach a je veľmi ťažke sa jej zbaviť.A tvrdenie jediná a jedine správna, to sme tu už mali,však?
Tak rýchlo od toho ruky preč a poďme prosiť o múdrosť a zdravie so zdravým sedliackym rozumom.Ak sa sused chce zbaviť niečoho,čo nefunguje a zavadzia, tak mi to nekupujme.Radšej vymyslime niečo nové,ale neopakujme chyby iných.Nech múdrosť nášho Pána zavanie v našich horách a dolinách, aby sme sa mohli sústrediť na Jeho chválu a v radosti putovať životom.

Informácie o Slavomír Matlák

Obrázok používateľa Slavomír Matlák

Krátke info o sebe (nepovinné)

Otec dvoch synov 18 a 15.Pracujem resp.podnikam v dvoch odvetviach ako vyrobca nabytka v mensom a ako prevadzkovatel zdravotnickeho zariadenia, ambulancia, ako manazer v hlavnej naplni dna.Mojim konickom je sokoliarstvo.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu