Odpustenie I.

Odpustenie a kresťanstvo
Odpustenie je kľúčovým pojmom kresťanstva. Jeho význam nie je len duchovný, ale aj psychologický. Kresťanstvo je náboženstvom založeným na odpustení hriechov, ktoré bolo prostredníctvom obety Božieho Syna Ježiša Krista na kríži uvoľnené a ponúknuté všetkým, ktorí ho chcú prijať, teda si uvedomujú svoju hriešnosť a potrebu odpustenia. Odpustenie darované Bohom v kresťanstve znamená vymazanie dlhu voči Bohu, teda všetkých hriechov a zároveň oslobodenie od večnej smrti, utrpenia v pekle, ktoré je miestom bez Božej prítomnosti a bez akejkoľvek lásky.
Bouletová (2006, s.16) uvádza tri hebrejské ekvivalenty odpustenia: sňať, odpustiť, zakryť (rozhrešiť). V gréckom preklade Nového Zákona sú používané dve slová, ktoré znamenajú: 1. byť priaznivo naklonený, byť zmierlivý, priateľský; 2. splatiť dlh, nechať slobodne ísť.
V Novom zákone prichádza Ježiš s radikálnym posolstvom, privlastňuje si dovtedy výhradne Bohu náležiacu kompetenciu odpúšťať hriechu. Pobúrenie najmä náboženskej obce je vidieť na miestach, kde rozhrešuje chromého, prostitútku. Ježiš prináša tiež požiadavku odpustiť blížnym, čo znamená všetkým ľuďom i nepriateľom na to, aby mohol Boh odpustiť. Podobu odpustenia resp. neodpustenia vykresľuje v nádhernom podobenstve o márnotratnom otcovi (Lk 15) a v podobenstve o nemilosrdnom sluhovi (Mt 18).
Odpustenie v Novom zákone je podmienené dvoma skutkami: uznaním vlastnej hriešnosti, pokánia a prosby o odpustenie a odpustením druhým. Nevyhnutnosť odpustiť druhým je evidentná z modlitby Pána:" a odpusť nám naše viny ako i my odpúšťame svojim vinníkom", i z iných veršov evanjelií: "odpustíš mu nie sedem ale sedemdesiat krát sedem".
Božie milosrdenstvo je bez hraníc, odpustenie je možné pre všetky hriechy okrem "rúhania proti Duchu Svätému", ktoré Katechizmus katolíckej Cirkvi definuje ako: "vedome a dobrovoľne odmieta prijať ľútosťou Božie milosrdenstvo, odmieta odpustenie svojich hriechov a spásu, ktorú mu ponúka Duch Svätý. Takáto zatvrdnutosť môže priviesť ku konečnej nekajúcnosti (impoenitentia finalis) a do večného zatratenia." (KKC, 1864). Posolstvo Listov je jednotné v požiadavke vzájomného odpúšťania krívd. KKC (1473) charakterizuje následky odpustenia hriechov takto: "odpustenie hriechu a obnovenie spoločenstva s Bohom má za následok odpustenie večných trestov za hriech. Ale časné tresty za hriech zostávajú."
Ospravodlivenie, to znamená stanie sa spravodlivým v Božích očiach, je zásluhou Kristovej obety, ktorá zotrela hriech človeka. Ospravodlivenie však nie je len odpustenie, ale aj posvätenie a obnovenie vnútorného človeka (KKC,1989)

 #

Ahoj

Ja ťa tiež vítam. Som rada, že je tu niekto ďalší od mojej Alma Mater :-) Pozdravujem moju drahú Trnavu a Trnavskú univerzitu...

 
 #

vitaj...

...medzi blogermi na christnete. snáď sa to aj vďaka tebe zasa raz trošku rozhýbe ;-)

 
 #

dakujem,

mam dost veci, co by som chcela uverejnit, len este poupravovat...na odpusteni pracujem uz dva roky teraz popri dvoch malych krpcekoch, tak snad sa mi podari obcas coto pridat.pozehnany den.lucia

 

Informácie o Lucia Drábiková

Obrázok používateľa Lucia Drábiková

Krátke info o sebe (nepovinné)

Mam 33 rokov, som vydata, mam 2 deti.
Som psychologička, momentalne na materskej, inak doktorandka na Trnavskej univerzite so zameranim na Socialnu psychologiu a temou mojej prace je Odpustenie a veci s tym suvisiace.
Zaujimam sa o psychologiu, teologiu a historiu, momentalne aj o architekturu:)

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu