Kresťania a Halloween

Na tomto mieste bol kedysi blog s názvom "Prečo by kresťania nemali oslavovať Halloween." Medzičasom som sa dostal k viacerým dobrým zdrojom, pod vplyvom ktorých som sa rozhodol uvedený článok úplne prepísať. Zároveň som natrafil na dobré podrobné články v slovenčine, ktoré tu v článku uvádzam.

Slovo Halloween je odvodené od "All Hallows Even", čo v slvoenčine znamená "predvečer sviatku všetkých svätých". Vo svojom pôvode ide o katolícky sviatok. Priama súvislosť so starokeltskými či druidskými sviatkami neexistuje, nejde ani o uctievanie diabla. Údajný satanistický pôvod Halloweenu sa spomína v silne protikatolíckom pamflete amerických puritánov.

Pre podrobnejšie informácie odporúčam nasledovné odkazy:

o. Juraj Vittek: Slávia katolíci Halloween? či reláciu na TV Lux s rovnomenným názvom

Michal Hornák: Kresťanská konšpirácia menom Halloween

Andrej Zeman: Halloween – diabolský sviatok?

Treba ešte dodať, že novodobí satanisti urobili s halloweenskej noci jeden zo svojich najdôležitejších sviatkov, no je tomu len niekoľko posledných desaťročí a bez akéhokoľvek predchádzajúceho historického súvisu ako je možné vidieť v odkazoch spomínaných vyššie. Tiež komercializácia úplne vyprázdnila obsah a význam Halloweenu - rovnako ako Vianoc.

Pátry všetkých svätých, na ktorých sa deti obliekajú do kostýmov svätcov je pekným spôsob oslavy tohto katolíckeho sviatku.

Aktualizácia 30. 10. 2017.

Informácie o Marián Koláček

Obrázok používateľa Marián Koláček

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som člen externej komunity katolíckeho spoločenstva Koinonia Ján Krstiteľ. Pracujem ako asistent na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Ďalšie moje články nájdete na http://kolacek.blog.sme.sk

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu