ERKO - RADOSŤ PRE DETI

ERKO – RADOSŤ PRE DETI
( Reportáž)

Deti majú radosť, keď môžu spoznávajú nové. Obzvlášť, keď sa pri tom aj zahrajú. My, starší, máme zodpovednosť, aby sme im odovzdali to najlepšie z nás. Deti sú našou „budúcnosťou“ Jednou z možností výchovy „našej budúcnosti“ je aj aktívna práca s deťmi v rámci činnosti občianskeho združenia eRko.

15.3.2015, nedeľa. V Komárne o druhej hodine na katolíckej fare začalo poobede stretnutie detí. „ Stretko“- ako ho volajú všetci- vedú mladí stredoškoláci a dospelí - animátori z eRka. Aj keď vonku svietilo slniečko, predsa sa deti tešili na pripravený bohatý nedeľný program na fare. Na úvod opatrne zapálili sviečky na stole. Potom nasledovalo dôležité prežehnanie sa, aby Dobrý Boh pomohol v aktivitách na stretku. A už tu je prvá úloha, predložená animátorom Andrejom: „Nakreslite svoje srdce, Pána Boha a seba. Nie je nesprávny alebo zlý obrázok. Nakreslite len, ako chcete.“ Deti začali usilovne kresliť. Obrázky boli potom poukladané okolo sviečok na stole. Do práce sa teraz pustil Filip. Ukázal deťom príklad, ako sa môže naše srdce znečistiť. Použil pritom dva poháre s vodou Do jedného postupne pridával jeho asistent Peter kvapky tušu, ktoré predstavovali naše hriechy. Ako „ pribúdalo hriechov“, tak voda v pohári strácala priehľadnosť, bola čoraz viac „zašpinená“ tušom, ktorý predstavoval „hriechy“.
„Tak, teraz vidíte, ako sa postupne znečisťuje táto voda v pohári. V tomto vedľajšom je čistá voda. Pohár s čistou vodou je priehľadný a čistý.“- povedal Filip. Názorným príkladom predstavil Filip dôsledky našich hriechov na naše srdce a našu dušu.
Potom animátori položili na stôl, do jeho stredu vystrihnuté srdce, na ktorom boli popísané prúžky papiera, na ktorých boli nápisy, obsahujúce skutky. Niektoré boli dobré, iné zlé. Deti si ich postupne vyberali, hodnotili a zadeľovali podľa toho, či boli skutky dobré, či zlé. Zároveň dostali úlohu vymyslieť, ako možno zlé skutky napraviť. Pri hriechu ohovárania zaznelo riešenie: „ Treba sa ospravedlniť..., povedať „prepáč“.“
Keďže deti začali byť trochu neposedné, veľmi vhod im padlo podľa programu premiestniť sa do veľkej zasadačky. Tu sa zahrali hru, pri ktorej dostali na chrbát hárok papiera a do ruky fixku. Úlohou bolo robiť čiarky na chrbty iných, ale svoj chrbát chrániť od „útokov“ fixiek ostatných. Deti sa dobre vyšantili. Pri hre si všetci uvedomili, že sa ľahko môže stať „ušpinenie“ duše a srdca, podobne ako začiarkanie hárku papiera na chrbte.
Po „behacej“ hre deti vyhladli,a občerstvili sa z pribaleného olovrantu.
Keď sa deti posilnili, vystrihnuté srdce, ktoré použili animátori na začiatku stretka, prilepili na veľký hárok papiera. Animátori rozdali postrihané kúsky obrázku. „Čo to len bude?...“ Deti skúšali skladať obrázok spoločne.
Obrázok začal nadobúdať zreteľné rysy. Na obrázku bol Boží Syn- Ježiš Kristus. Nasledovala ďalšia úloha – nalepiť obrázok na hárok so srdcom. Tak, aby prekrýval aj časť srdca.
Deťom sa to podarilo, a tak si mohli lepšie uvedomiť, že je dôležité, aby sme neustále nosili Ježiša v našom srdci. Zaznelo: „ Pre to, aby sme mohli mať Ježiša v srdci, musíme najprv svoje srdce očistiť od hriechov a konať dobré skutky.“
Čas bežal, a na rad prišiel ďalší bod programu, ktorý pripravili ochotní animátori. Aj ja som bol prekvapený. Zrazu sa objavilo na stole okrúhle neveľké zrkadlo. Animátori ešte vybrali rekvizity – vystrihnuté okuliare, vystrihnutý klobúk, papierové bohaté vlasy, vystrihnuté fúzy. Položili ich na zrkadlo, a postupne volali všetky deti k zrkadlu. Aby sa pozreli do zrkadla, a povedali, že koho tam vidia. Deti spomínali Haryho Pottera, Chaplina a podobne. Názorne bolo predvedené, že keď človek používa rôzne masky, jeho obraz je nejasný- nie je to on. Tak isto aj rôzne hriechy znečisťujú náš obraz. Naše svedomie je niekdy ako to zrkadlo. Hriechy znečisťujú naše svedomie. Deti si uvedomili, že ak svedomie nie je čisté- je nepekný aj náš obraz.
Pre lepšie uvoľnenie nasledovala hra, pri ktorej sa veľa behalo. Táto hra prebehla zase vo veľkej zasadačke, keďže tam bolo plno miesta. Deti sa dosýtosti ponaháňali a nabehali.
Na záver stretka bolo treba záverečné sfúknutie sviečky na stole. Animátori pripravili pekné „zátišie“ zložené so zapálenej sviečky, papierového hárku so srdcom a obrázkom Ježiša, a detských kresieb zo začiatku stretka.
Vybraný účastník potom sviečku sfúkol, aby tak urobil „bodku“ za hrami.
Na úplný záver ešte jeden z animátorov- Martin, predniesol záverečnú modlitbu.
Po modlitbe a prežehnaní sa, deti sa obliekli a v sprievode rodičov odišli domov.

Aktivity eRka sú veľmi pestré. Sú zamerané na kresťanskú formáciu detí. Tak, aby vedeli lepšie obstáť v živote. Aj v tom - praktickom kresťanskom živote viery v nášho Spasiteľa Ježiša. V eRku pracujú dospelí, stredoškoláci ale členmi sú aj deti zo základných škôl. ERko organizovalo tiež akciu "DOBRÁ NOVINA". Ak vás eRko zaujalo, a chceli by ste sa viac dozvedieť o jeho činnosti, prípadne sa pridať - kliknite na: http://erko.sk/o-erku/

PrílohaVeľkosť
REPORTfoto00003.jpg19.66 KB
REPORTfoto00001.jpg23.18 KB
REPORTfoto00002.jpg20.89 KB
REPORTfoto00004.jpg21.28 KB
REPORT111foto00001.jpg22.16 KB
REPORT111foto00002.jpg17.59 KB
REPORT111foto00004.jpg15.52 KB
REPORTfoto00012.jpg21.43 KB
REPORTfoto00013.jpg22.79 KB
REPORTfoto00011.jpg22.1 KB
REPORTfoto00017.jpg22.59 KB
REPORTfoto00021.jpg17.14 KB
REPORTfoto00022.jpg19.86 KB

Informácie o Miroslav Priecel

Obrázok používateľa Miroslav Priecel

Krátke info o sebe (nepovinné)

Aktívny katolík na trvalej invalidite, rozvíjajúci a používajúci svoje talenty na slávu Božiu a na spásu ľudí.
Zaujímam sa o tvorivé písanie poézie a prózy, aj trochu o žurnalistiku. Výtvarne tvorím, zaujímam sa o šach.
Kontakt: miroslavpriecel@inmail.sk

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu