Skrytý princ - Tessa Afsharová

V najnovšom románe Skrytý princ od známej spisovateľky Tessy Afsharovej, ktoré vydalo kresťanské vydavateľstvo Kumran.sk sa spolu s hlavnou hrdinkou Keren ocitneme v babylonskom zajatí.
Keren, mladé židovské dievča, ktoré musí kvôli chudobe svojej rodiny v 14. rokoch opustiť svoj domov, sa dostáva do domácnosti svojho príbuzného Daniela. Po neúspešných pokusoch nájsť jej ženskú prácu v dome, si jej nezvyčajný talent pre písanie, výrobu atramentu či písacích pomôcok, všimne samotný Daniel, a tak sa Keren stáva jeho domácou pisárkou. Úloha nezvyčajná pre ženy v čase babylonského zajatia, ale samotná Keren je iná ako ostatné ženy v tejto neľahkej dobe pre Izraelitov. I v náročnom čase verí, že Boh splní svoje prísľubenia. ,,Záhrada uprostred vyprahnutej zeme. Zelený pahorok na streche. Voda, ktorá nesteká nadol, ale prúdi nahor. Kvety rastúce tam, kde by mali byť iba trámy a tehly. Toto je Božie prisľúbenie. Jeho ruku nezastaví ani vyprahnutá zem. Rozkvitnutá záhrada čaká dokonca aj na mňa, hoci som iba zajatkyňa.“
Keren si bez pochyby obľúbite od prvých riadkov knihy. Osloví Vás jej vnútorná sila, čistota, odvaha i dôvera Bohu – tak ako oslovila aj Jereda, priateľa Danielových synov, s ktorými sa učila aj Keren. Lenže nešťastná tragická udalosť zmení smerovania života Keren i Jereda. Keren musí v tajnosti odísť ďaleko od všetkého, čo pozná, od všetkých, ktorých má rada. Ako to zvládne? Ako to zvládne Jered? A práve v tejto zložitej situácii možno nájdete aj Vy sami seba a budete hľadať odpovede na otázky, ktoré kládol Daniel Jeredovi: ,,Kde určíš Bohu hranicu, Jered? Rozhodneš sa preňho, hoci by ťa nezbavil tejto bolesti? Hoci by ti nevrátil tvoju samostatnosť, silu a zdravie? Rozhodneš sa preňho aj potom? A každý deň?“
A tak sa v druhej časti románu dostaneme spolu s Keren z Babylonu do Ekbatany, hlavného mesta Médov. I tu, ďaleko od svojho domova, sama v cudzom svete, je Keren súčasťou Božieho plánu s jej životom, ktorý postupne spoznáva. ,,Preto ma Boh priviedol sem, do tejto vzdialenej krajiny. Vyhostenie z Médie nebolo iba trestom za môj hriechvoči Jeredovi. Boh ma sem priviedol kvôli Kýrovi. Mám isté poslanie.“A tak v druhej časti knihy budete žasnúť nad tým, ako Boh podivuhodne viedol Kerenine kroky k naplneniu svojho zámeru s ľudom v babylonskom zajatí. A opäť sa môžeme aj na stránkach tohoto románu presvedčiť o tom, ako si Boh aj ťažké udalosti v živote vie použiť k dobru. Áno, zápletky tejto knihy sú vymyslené, nezakladajú sa na pravde, ale pekné myšlienky samotných postáv či posolstvo tohoto románu sú stále aktuálne.
,,Boh chce, aby sa i vaše srdcia naučili vytrvať. Vytrvať v láske. Milujte ho, aj keď sa vám bude zdať vzdialený. Milujte ho, hoci vás sklamal. Milujte ho aj vtedy, keď budete mať pocit, že vás neochránil.“
Toto všetko si Keren prežila v náročných udalostiach svojho života. A hoci nebolo ľahké byť vernou a veriť Božím prisľúbeniam v každom okamihu, usilovala sa o to pripomínaním si Božích slov, ktoré hovoril cez prorokov.
Tessa Afsharová opäť nesklamala a v najnovšom románe nám cez zápletku počas babylonského zajatia ukázala, ako je potrebné dôverovať Bohu vo všetkom, čo nás v živote stretne. A zvlášť v tých náročnejších situáciach, o ktoré Keren nemala núdzu. Kniha je písaná naozaj živým a podmanivým štýlom a zaručujem Vám, že keď ju vezmete do rúk, nebudete mať pokoja, pokiaľ ju nedočítate do konca.
Knihu si môžete zakúpiť na https://www.kumran.sk/historicke-romany/24741-skryty-princ.html
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe https://www.storpic.com/landing

Informácie o Ivana Gabrišová

Obrázok používateľa Ivana Gabrišová

Krátke info o sebe (nepovinné)

Som študentka KU v Ružomberku, odbor špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, teraz štvrtým rokom. Mám rada všetko krásne, predovšetkým deti, prírodu, dlhé teplé dni, turistiku a spoločenstvo dobrých ľudí.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu