Využívanie obrázkov, fotografií a iných materiálov z rôznych zdrojov

V kontexte mediálneho sveta a rodiacej sa informačnej spoločnosti sme v súčasnosti svedkami prebiehajúceho zápasu o podobu kultúry, jej rozvoja a kreatívnosti, ktorá častokrát nadväzuje na už vytvorené diela.
Súčasťou tohoto zápasu je i hľadanie adekvátnej formy slobodného, resp. komerčného využivania tzv. intelektuálneho vlastníctva (napr. fotografie, videá, hudba a pod.) na internete.

Informačná spoločnosť so svojím produktom vo forme (mediálnej) informácie so sebou prináša aj hľadanie novej rovnováhy medzi právami tvorcov a možnosťami využitia konzumentmi a používateľmi.

Celý tento fenomén je dobre spracovaný napr. v knihe amerického profesora práva Lawrence Lessiga s názvom Free Culture. Jej český preklad pod názvom Svobodná kultura je k dispozícii na prevzatie v elektronickej knižnici Root.Cz.

Autor, ktorý prednáša právo na Harvard Law School, popisuje súčasnú podobu intelektuálneho vlastníctva a jeho neudržateľný stav v dobe nastupujúcej informačnej spoločnosti. V popise knihy na Root.Cz sa uvádza:
"V knize Free Culture (česky Svobodná kultura) se Lawrence Lessig, nyní profesor práva na Harvard Law School, zabývá udržitelností stávající podoby práva duševního vlastnictví v době poznamenané nástupem internetu. Autorský zákon nebyl podle něj vytvořený pro situaci, v níž technologie umožňují hromadné kopírování, stahování a sdílení obsahu, a proto jeho nynější úprava vyžaduje změnu. Lessig zkoumá historický vývoj omezování kreativity prostřednictvím autorských zákonů a rozlišuje několik druhů aktivit, které se dnes označují souhrnně jako pirátství. Poukazuje také na to, že místo opatření ve prospěch etablovaných mediálních korporací je potřeba důsledně zvážit příležitosti i hrozby nových technologií, aby se veřejnosti zbytečně neomezoval přístup ke kreativnímu obsahu a tím nebrzdil rozvoj kultury."

I keď myšlienky, načrtnuté v knihe Free Culture, majú k naplneniu v legislatívach rôznych krajín sveta ešte veľmi dlhú cestu, existuje viacero aktivít, ktoré ich reálne odzrkadľujú. Patrí medzi ne napríklad slobodný softvér, slobodné licencie publikovania a pod.

Nielen vzľadom na dodržiavanie platnej legislatívy, ale i v duchu slobodnej kultúry, zdieľania a kreatívnosti, je potrebné pamätať na rešpektovanie práv vlastníkov intelektuálneho vlastníctva a na možnosť využívať materiály vytvorené pod slobodnými licenciami. V kontexte publikovania na webových stránkach tak ide predovšetkým o používaný ilustračný, resp. dokumentárny obrazový materiál.

Jednými z najviac rozšírených slobodných licencií publikovania sú licencie Creative Commons.

Licencie Creative Commons umožňujú zdieľať poznanie a kreatívnu tvorbu naprieč celým svetom. Kedže cieľom tohoto článku je skôr použitie slobodnej tvorby, popis jednotlivých licencií CC sa nachádza na stránke About The Licenses. Informácie v češtine sú uvedené na českej stránke CC.

Každým rokom rastie vo svete povedomie o slobodných licenciách a s tým i počet tvorcov, ktorí pod týmito licenciami publikujú svoje diela. Preto pre tých, ktorí by chceli diela zverejnené pod licenciami CC použiť, nie je povačšinou problémom neexistencia tvorby v danej oblasti, ale skôr neznalosť tvorby v danej oblasti.

Z toho dôvodu vznikli v rámci viacerých veľkých služieb obsahu a vyhľadávačov obsahu nástroje na vyhľadanie tvorby pod slobodnými licenciami. Uvádzam aspoň niektoré vyhľadávače slobodného obsahu na internete:

Vyhľadávač Creative Commons:
http://search.creativecommons.org/
umožňuje vyhľadávať tvorbu pod licenciami CC u rôznych poskytovateľov obsahu a prostredníctvom viacerých vyhľadávačov. Na stránke je zároveň možné pridať CC Search medzi vyhľadávače do webového prehliadača.

Google Image Search:
Find Creative Commons images with Image Search
rozšírené vyhľadávanie obrázkov umožňuje filtrovať vyhľadávanie podľa licencie.

Picasa CC Search:
Picasa Adds CC Search
Picasa Web Albums dovoľujú prehľadávanie obsahu podľa licencií CC.

Yahoo! Image Search:
Find Images to Use and Reuse with the New Creative Commons Filter
zaradenie filtrovania podľa licencie do vyhľadávača obrázkov Yahoo!

V súčasnosti vznikli aj viaceré stránky s obsahom, ktorý je k dispozícii pod slobodnými licenciami, prípadne s možnosťou adekvátneho slobodného použitia:

Unsplash
https://unsplash.com/
Fotografie publikované pod slobodnými licenciami.

Pixabay
http://pixabay.com/
Webové úložisko obrázkov, ktore umožňuje vyhľadávanie i zdielanie obrazového materiálu pod slobodnými licenciami.

Okrem tvorby vydanej pod slobodnými licenciami existuje aj dostatok diel, ktorých použitie je podobné ako použitie slobodných diel, napr. služba FreeDigitalPhotos.net a pod.

Prichádzajú i prvé aplikácie uľahčujúce publikovanie fotografií pod slobodnou licencou na webe:

Aplikácia The List
https://thelist.creativecommons.org/
Creative Commons vydalo aplikáciu The List pre Android, pomocou ktorej je možné nafotiť, kategorizovať a nahrať do fotobanky Creative Commons obrázky pod slobodnou licenciou. Obrázky sú následne voľne prístupné pre ostatných používateľov fotobanky Creative Commons.
V duchu hesla nikto nemôže byť všade v rovnakom čase, avšak iní byť môžu... aplikácia umožňuje požiadať o vyfotenie určitej lokality, pričom iný používateľ môže na túto požiadavku reagovať a lokalitu vyfotiť i zdielať pod slobodnou licenciou.

Dúfam, že informácie uvedené v tomto článku pomôžu nielen zvýšiť citlivosť na spôsoby (licencie) produkcie vlastnej tvorby a používanie diel iných autorov, ale tiež prispejú k správnym návykom v konkrétnych situáciách.

__________
Foto: autor, Root.Cz, CreativeCommons.Org

Článok bol dopĺňaný:
- doplnenie informácie o stránkach so slobodným mediálnym obsahom (február 2014)
- doplnenie informácie o aplikácii The List (jún 2015)

Informácie o Peter Šantavý

Obrázok používateľa Peter Šantavý

Krátke info o sebe (nepovinné)

Jeden z tých, ktorí stoja za Christ-Net.Sk...

Creative Commons License
Moje príspevky sú zverejnené pod všeobecnou verziou licencie
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, ktorá je určená pre slobodné zdieľanie a používanie informácií.

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu