Sme premnožení?


Pred týždňom 20. augusta som pozeral dokumentárny film na Dvojke s názvom Planéta Zem zhora. Prečo o tom vlastne píšem? Zaujalo ma v tomto dokumente tvrdenie, s ktorým som sa stretol už viac krát. Je to téza, že na svete sa v súčasnosti dopestuje, nielen že dostatok rastlinnej potravy, ale dokonca prebytok. Keďže som sa ale stretol nedávno aj s viacerými názormi, v ktorých stále prevláda Malthusovská fóbia z populačnej katastrofy preľudnením s následným nedostatkom potravy, nedalo mi, aby som tu nespomenul to, čo v danom programe hovorili odborníci na poľnohospodárstvo a ekológiu.

Prebytok, ktorý bol spomínaný je jedna tretina celkovej produkcie. Jeden z problémov, prečo napriek takejto skutočnosti nedokážeme uživiť celú Zem (odhliadnuc od politických a iných ťažkostí spôsobujúcich chudobu a nedostatok vo svete) je v tom, že väčšina produkcie rastlinnej potravy sa spotrebuje pri chove dobytka, ktorý je chovaný na mäso a iné produkty z neho.
Preto by bolo zdá sa rozumnejšie a zodpovednejšie preferovať viac menej vegetariánsky typ jedálnička alebo dokonca vegánsky. Má to čiastočnú oporu aj v Biblii. Aj keď neskôr aj samotný Boh v časoch Noema, dovolil ľuďom jesť aj mäso zo zvierat, na začiatku (rajská záhrada) to tak nebolo. Ľudia aj zvieratá boli stvorení ako vegetariáni (Genezis 1,29). Niekto by možno pochyboval o tom či aj takí predátori by prežili na rastlinnej potrave. Ak sa nemýlim, raz som čítal, že cez II. svetovú vojnu v jednej ZOO z dôvodu nedostatku potravy museli kŕmiť levy zrnom a tie prežili, takže asi to funguje.
Nechcem tu z nikoho robiť vegetariána, lebo sám ním celkom nie som, i keď sa snažím od istého času mäso nejesť, výnimkou je pre mňa napr. pohostenie na návštevách a pod. Som presvedčený, že takýto druh stravy môže byť plnohodnotným po stránke výživy, pokiaľ sa dbá o dostatočný príjem zvlášť vitamínu B12 (ak sa nemýlim, v nemäsovej strave je najmä v riasach, v pivnom droždí a pod.). Takže treba robiť častejšie napr. suši a je to v pohode. Vegetariánstvo je však len jednou z kociek v celej stavebnici.
Chcel som predovšetkým poukázať na to, že často vidíme problém tam kde nie je. Je to tak napr. v prípade pribúdania populácie. Problém je očividne inde. Ako pápež Benedikt XVI. raz povedal: „Zem má kapacitu nakŕmiť všetkých jej obyvateľov za podmienky, že bohaté krajiny nezadržia pre seba to, čo patrí všetkým.“

 #

kde je problem

Viem,ze klucovym riesenim problemu hladu vo svete nie je vegetarianstvo,ale ako urcity prispevok k zlepseniu situacie podla mna je - je to asi hlavny sposob ako moze pomoct kazdy jednotlivec a som presvedceny, ze by to mohlo prispiet k znizeniu cien potravin.Navyse je to urcity ideal. Ak to tak ale Boh zamyslal na zaciatku,asi by to nebolo zle pokusat sa o priblizenie tomuto idealu i teraz.Je to nieco podobne ako s mnohozenstvom v Starom zakone.
Podla mojho nazoru zapadne staty davaju niekedy az prilis vela prostriedkov na pomoc chudobnym krajinam - na tom sa zhodnu aj mnohi, ktori pracuju v humanitarnych organizaciach - pomoc od zapadnych krajin sposobuje to,ze davanie ludom napr. potravin bez toho, ze by sa o ich ziskanie nejako pricinili - to ich kazi. Navyse to rujnuje aj tych par podnikatelov pracujucich v polnohospodarstve, ktori si chcu zarobit predajom svojich produktov v tychto chudobnych oblastiach.
(Niekde som raz cital, ze zo zapadu poslali lod plnu obilia a nejakych inych potravin. Kedze sa nedohodli s miestnymi vladnymi predstavitelmi na navrhovanom podiele z tohto tovaru, naklad bol vysypany do mora, lebo by sa ho neoplatilo doviezt spat. Podobne je zname aj u nas, ze sa casto nadprodukcia obilia spaluje v spalovniach a pod.)
Potom je tu problem rozsirovania polnohospodarskej pody pre pestovanie plodin urcenych na vyrobu biopaliv. To sposobuje zdrazovanie potravin a zmensovanie rozlohy pody sluziacej k dopestovaniu potravin - to stalo aj za potravinovou krizou, ktora predchadzala terajsej hospodarskej krize, ak si este spominate.
Ale to tiez nie je hlavny problem. Ten vidim v politickych rezimoch samotnych chudobnych krajin, kde vladnu bud diktatori alebo tam vladne anarchia, ke vladnu ozbrojene skupiny pseudovojakov alebo je tam natolko rozsirena korupcia, ze je nemozne, aby mali investori zaujem o taketo krajiny.Pokym tam bude vladnut nesloboda, vlada "mafie " a rabovanie ozbrojenych skupin a tym padom tam nebude demokracia a legislativa zarucujuca slobodne fungovanie trhu, potom sa tieto krajiny z chudoby nedostanu.
Za druhy hlavny problem povazujem cla, ktore su uvalene na produkty dovazane z krajin tretieho sveta do zapadnych krajin. To je dalsi najvyznamnejsi faktor, ktory znemoznuje, aby sa tieto krajiny dostali z chudoby, a ktory im znemoznuje aby sa mohli stat konkurencieschopne na trhu.

V clanku som chcel najma poukazat na mylny nazor privrzencov teorie o nedostatku potravy pre svet.

Co sa tyka vegetarianstva, povazujem ho za urcity ideal, ktory tu bol pred padom cloveka do hriechu. Taktiez ho povazujem za vyznamne riesenie pre ludstvo v situacii, ked by pocet obyvatelov bol uz skutocne vysoky a chovom dobytka by sa stracal vyznamny podiel rastlinnej potravy, ktora by uzivila ludi.

Navyse je velmi rozsirene velmi zle zaobchadzanie so zvieratami.

 
 #

Nie sme premnožení!

Reagujem trochu neskoro, ale predsa. Nedalo mi. Vôbec netreba preferovať vegetariánsky či vegánsky typ jedálnička. Planéta zem dokáže uživiť viac ako 10 miliárd ľudí a to bez problémov. Skutočný problém pomenoval pápež Benedikt XVI. Bohaté krajiny vyprodukujú toľko potravín nazvyš, ktorými sa dá nakŕmiť celá Afrika, ktorej obyvateľstvo by ani prstom pohnúť nemuselo. Je tu však ľudská chamtivosť brániaca zníženiu cien potravín, ale aj všetkých tovarových komodít. Poznám jednoduchého roľníka, má tri kravy, vyžije on s rodinou (nemalou) a popritom predajom mlieka, masla, tvarohu si zarobí peniaze na iné veci potrebné pre život. Chce to však len jedno: Od rána do večera pracovať, zháňať potravu pre dobytok, sadiť, plieť a okopávať na poli. A vôbec nie je pravdou, že tretinu poľnohospodárskej produkcie - teda plodín potrebných aj pre človeka - spotrebuje dobytok. Veď takú trávu, ktorá rastie na hrádzach riek, potokov a nepokosených lúkach stačí premeniť na seno a krmiva je dostatok. Repu tiež šlovek nekonzumuje. Ale takto by sme mmohli polemizovať do nekonečna. Stačí len jedno, zmeniť chamtivosť na lásku a je po problémoch.
Ešte jeden príklad na záver, síce z trochu iného súdka. Obchodník v predajni obuvi kúpit pár topánok po 10 eur, tak prečo ich potom predáva po 30?

 

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu