Pomýlený pohľad na profesionalitu profesionálnych rodín

Čo sa považuje za profesionálne v konaní profesionálnych rodičov? Ako sa v realite ukazuje nekonzistentnosť medzi teoretickými poznatkami a pragmatickými postojmi ľudí pracujúcich v oblasti sociálnoprávnej ochrany dieťaťa? Je možné, aby sa niektorí zainteresovaní vyjadrovali pozitívne k premiestňovaniu detí z rodín (napr. frázami "klobúk dole"), aj keď by sa dalo nájsť v mnohých prípadoch iné riešenie?

Pre začiatok by som krátko uviedol v čom je hlavný prínos toho, že na Slovensku existuje možnosť zriaďovať profesionálne rodiny (jedna z foriem prijatia dieťaťa do rodiny napr. z detského domova).
Pozitíva profesionálneho rodičovstva sú v rýchlom procese premiestnenia dieťaťa do rodiny, najmä keď sa to porovná napr. s vybavovaním pestúnskej starostlivosti alebo osvojenia. Tiež sú jeho klady v tom, že sa profesionálny rodič môže plne venovať dieťaťu, ktoré je rôznymi spôsobmi postihnuté, keďže profesionálne rodičovstvo umožňuje, aby profirodič nemusel chodiť do ďalšieho zamestnania, ale mohol byť celé dni s dieťaťom. Jeho výhoda je ale aj v lepšom finančnom zabezpečení rodiny.

Tak ako profesionálne rodičovstvo alebo jemu podobné inštitúty fungujú v niektorých západných krajinách, kde detské domovy takmer neexistujú a „detskými domovmi“ sú len profesionálni rodičia, tak to u nás žiaľ ešte nefunguje a ani dlho fungovať nebude. Z toho dôvodu vidím ako vhodné snažiť sa o umiestňovanie do pestúnskych a osvojiteľských rodín tie deti, ktoré nie sú v žiadnej profesionálnej rodine. Na Slovensku je z čoho vyberať. Je veľmi škodlivé pre dieťa, keď je znovu a znovu premiestňované alebo keď sú znovu a znovu popretŕhavané jeho vzťahy.

Je tu istý priestor predstaviť si hypotetické prípady, kedy by mohlo byť krátkodobé umiestnenie dieťaťa do profesionálnej rodiny a jeho následné premiestnenie do inej rodiny pozitívom. Napr., keď profirodičia by boli odborníkmi v psychológii alebo špeciálnej pedagogike, boli by schopní aj po osobnostnej stránke a u vážne emocionálne a pod. postihnutých detí by vedeli relatívne účinne korigovať ich poruchy. Aj vtedy by sa ale muselo veľmi citlivo posúdiť či pozitíva z takéhoto prístupu skutočne prevažujú nad opätovným spretŕhaním väzieb dieťaťa pri odchode z takejto rodiny do nejakej inej. Žiaľ asi len málokedy sa jedná u nás o skutočne opodstatnené prípady premiestnenia dieťaťa z profesionálnej rodiny.

Ako skutočne profesionálne vnímam, keď profesionálny rodič dokáže sám prejsť z profesionálnej rodičovskej starostlivosti napr. do pestúnskej starostlivosti, aby zabránil spôsobovaniu ďalších tráum dieťaťu a prehlbovaniu jeho deprivačných porúch. Vnímanie profesionality profirodín ako je rozšírené vo veľkej miere v súčasnosti v rámci slovenského kontextu považujem za škodlivé. Za profesionálne sa neraz považuje to, keď profirodičovi prejde cez ruky čo najviac detí a rodiča to vážnejšie nepoznačí.

Ak v prvom rade profesionálny rodič, ale aj riaditeľ detského domova či zamestnanci iných zainteresovaných organizácií nemajú záujem vynaložiť maximálnu snahu o udržanie dieťaťa v stálom rodinnom prostredí, je to len dôkazom toho, že im buď dostatočne nezáleží na blahu dieťaťa alebo nie sú schopní dostatočne v praxi realizovať svoje teoretické vedomosti.

Link na článok ukazujúci ako istá zamestnankyňa o.z Návrat vidí profesionalitu profesionálnych rodín.

 #

Zvazovanie a motlitba..

Pan Bartak, chcem Vas poprosit, aby ste prehodnotili znenie svojho clanku Pomyleny pohlad na profesionalitu profesionalnych rodin. Naozaj zbytocne osocujete ludi. Preco si to myslim?

Sama som vami nacrtnutym stadiom rozmyslania presla. (Pochopila som Vas ale az po nasej debate pod povodnym clankom Renaty Matejovej na http://www.changenet.sk/?section=forum&x=461604.) Ano, chapem, ze si myslite, treba do rodin umiestnovat deti, ktore su v ustave. A nie tie, ktore su v profesionalnej rodine. Suhlasim s Vami. Teoreticky ano, ale..

Spoznala som pri svojej praci rodinu, ktora sa rozhodla prijat k svojim trom detom este jedno dalsie, o ktore sa nema kto postarat. Hlboko veriaci ludia. Vynimocna situacia.

Uvedomujete si VOBEC ako je vynimocne, aby si niekto chcel zobrat do osvojenia alebo pestunskej starostlivosti skutocne nechcene dieta? Dieta, ktore ma po rokoch v ustave tazke deprivacne prejavy. Nespi. Nerozprava. Je agresivne. Nesie si so sebou neskutocne zdravotne rizika. Hvori Vam nieco Hepatitida C? To je u deti rodicov narkomanov bezne. O takychto detoch a stabilnych rodinach pre ne tu teoretizujeme.

Moji priatelia v tomto momente zvazuju prijatie dietatka s crtami romskeho etnika, ktore sest mesiacov zo svojich osmych zije v starostlivej profesionalnej rodine. Vedia aku ma zdravotnu prognozu (teraz uz velmi dobru, hoci pred tymi siestimi mesiacmi to vyzeralo velmi zle). Vedia, ze sice trosku zaostava vo vyvoji oproti tomu ako na tom boli ich vlastne deti (ale zase nie tak ako by tomu bolo, keby si ho brali po osmych mesiacoch v ustave).

A hlavne - sa rozhodli po skutocnom zvazeni a motlitbe. Citia na to, byt prave tomuto cloveku po cele jeho detstvo rodicmi.

Mimochodom, sprostredkovanie tohto dietata a mnohych dalsich sa deje vdaka ludom z Navratu, ktori sa roky tejto problematike odborne venuju. Viete to, pan Bartak?

 
 #

Nemozem suhlasit

Nechcem nikoho osocovat. Fakt je ten, ze na Slovensku nie je, resp.je dost slabo podporovane udrziavanie deti v profesionalnych rodinach, pretoze kompetentni su naproti tomu velmi otvoreni presuvaniu deti z profesionalnych rodin do pestunskych a osvojitelskych rodin.Sama to potvrdzujete vo Vasich komentaroch.

Pani Hujdicova. Uvedomujem si, ze vacsina zaujemcov o dieta chce pekne,zdrave, biele, male dieta. Cierne a rozne chore ci poskodene, o tie je maly zaujem, iste.

Stale sa tocime v kruhu. Ludia, ktorych spominate by si mali uvedomit, ze vazne ublizia dietatu, ktore prijmu, tym, ze bude vytrhnute z rodiny, kde vyrasta. Ak si toto uvedomuju a napriek tomu to chcu urobit je na jednej strane
chvalihodne, ze chcu prijat dieta, ale na druhej strane je u nich ocividne urcity vnutorny problem. Ja osobne by som im poradil, aby si zobrali nejake dieta z domova, o ktorom vychovavatelia, pripadne riaditel vie, ze nie je velmi problemove. Tak by sa neublizilo dietatu, ktore je v profesionalnej rodine a zaroven by sa pomohlo inemu dietatu dostat do rodiny. Urcite by na Slovensku nebol problem to takto poriesit.

Poznam pestunsku rodinu, ktora si cerstvo vzala deti z jednej profesionalnej rodiny. Tie deti reaguju agresivne a su vzdorovite, popri inych tazkostiach, ktore s nimi maju. Teda nemusi to byt ziadne velke pozitivum, takyto postup, ani pre samotnych pestunov ci osvojitelov.

 
 #

Ja s Vami v niecom suhlasim a

Ja s Vami v niecom suhlasim a v niecom nie. Podrobnosti som zavesila pod povodny clanok.

 
 #

Zmena

Clanok som ciastocne upravil.

 

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu