Páter Lino

Včera oslávil náš generálny vikár 82 rokov. Ducha má na 28. Pán mi pred pár mesiacmi doprial žiť s týmto múdrym kňazom v spoločnej domácnosti. Prosil predstavených, aby nebol sám a tak, hoci nie som rehoľník, som sa k nemu prisťahoval. Napriek tomu, že ho poznám už dlhšie, mal som kus obavy, ako spolu vyžijeme. Predsa len, je medzi nami rozdiel pol storočia... To, čo som našiel a čo denne prežívam prudko prekonáva moje očakávania.

Chcem sa podeliť o niekoľko výrokov tohto starca.
Uvádzam ich v pôvodnom jazyku, pripájam voľný slovenský preklad a situáciu, kedy páter ten-ktorý výrok používa.

L’intelligenza non è obligatoria.
Inteligencia nie je povinná. Jeden z častých výrokov, používaný najmä keď niekto vyvedie nejakú sprostosť.

Durim!
Znamená trpezlivosť (po albánsky) a páter ho používa kedykoľvek, keď sa niečo nedeje tak, ako by sa malo. Jednoznačne najpoužívanejše zvolanie.

Il migliore e nemico del bene.
"Najlepší" je nepriateľom "dobrého". Týmto nás páter Lino odzbroji vždy, keď chceme všetko ideálne a s ničím nie sme spokojní...

Maxima ius, maxima iniustitia.
Maximum zákona, maximum nespravodlivosti. Stará rímska zásada, ktorou nás učí, že “naplnením zákona je láska”.

Nel bosco fa più rumore un’albero che cade, che mille che crescono.
V lese narobí viac rachotu jeden strom, ktorý padá, ako tisíc, ktoré rastú. Krásne abrucézske príslovie. Používa ho najmä vtedy, keď sa rozpráva o chybách iných.

Il sacco vuoto non sta in piedi.
Prázdne vrece nestojí na nohách. Týmto spomína na svoju mamku vždy, keď sa mu zdá, že som málo jedol a treba večer dojesť zvyšky z obeda.

Qualsiasi cosa facciamo, è sempre poco.
Čokoľvek robíme, vždy je to málo. A toto používa, keď mi príde ľúto, že sa nezvládam starať o farnosť tak, ako by som chcel, keď si uvedomujem, ako ma misia "nehorázne" presahuje...

Meglio così che peggio.
Lepšie takto ako horšie. Ak sa niečo nepodarí tak, ako by sme chceli a už ani "durim!" nepomáha, má pripravený práve tento výrok.

Non sei matto. Manca poco...
Nie si blázon. Chýba už len trošku... Len tak, “na povzbudenie”, aby smutno nebolo. Najmä keď sa snažím zaviesť nejakú novotu - posledne som do kostolov navozil piesok. Však počas pôstu sme pozvaní na púšť :-)

 #

perla :-)

dnes pri obede dal páter ďalšiu zo svojich perál: "non tutti i matti sono nel manicomio" - nie všetci blázni sú v blázinci

 
 #

molto bello, pozdravujem

molto bello, pozdravujem pátra :-)

 

Informácie o tomas j. kunik

Obrázok používateľa tomas j. kunik

Krátke info o sebe (nepovinné)

katolícky kňaz na misii v Albásku. tým je povedané všetko :) ale nedomýšľajte si...

Zobraziť celý profil používateľa

Príspevky na blogu