Vízia: Tretia svetová vojna


Nie som prorok, ani veštec, ani astrológ. Ani sa na nich nebudem hrať – chcem sa iba pozrieť na predpokladaný fenomén tretej svetovej vojny, ktorý sa podľa mnohých blíži a nadobúda čoraz jasnejšie a zretelnejšie kontúry na medzinárodnom poli. Skúsme sa teda na to pozrieť z pohľadu racionálnej analýzy tak, ako to robia filozofi. Len to môžem ako študent filozofie; na viac sa nezmôžem, lebo by to boli len akési iluzórne veštby, ktorých sa chcem vystríhať. Nebol by som rád, keby ste ma, drahí čitatelia, považovali za dôverčivého „cvoka“, ktorý sa vyžíva v konšpiračných teóriách. To nie som a ani nechcem byť, hoci niekedy v minulosti som konšpirácie sledoval, no teraz sa pri štúdiách filozofie učím myslieť rozumne. Dúfam, že nesklamem toto svoje predsavzatie. ;-)
-

Samozrejme, hneď na začiatku svojej vízie sa musím zrieknuť akýchkoľvek datovaní. Nevidiaca, ale za to jasnovidná bulharská veštkyňa Vanga, ktorej vyšli mnohé veštby, hovorila, že povestným rokom bude už budúci rok, teda rok 2010. Vtedy v novembri vypukne tretia svetová vojna. Ja neviem veštiť a neviem sa vyjadriť k takýmto veštbám, preto si urobím určitý odstup a nechám datovanie bokom. Dúfam, že mi to odpustíte, ale filozof nie je profesionálny analytik medzinárodnej situácie, aby vedel odhadovať takéto veci. :-)
-
PREČO MUSÍ PRÍSŤ TRETIA SVETOVÁ VOJNA?
-
Hospodárska a finančná kríza, peniaze, bankroty, krach dopytu, recesie a pády národných mien. To je jedna rovina problému. Druhá je ale oveľa dôležitejšia. ROPA. Naša civilizácia, čiže Európa, Rusko, Severná Amerika a Japonsko je ropnou civilizáciou – všetok jej prepych a dejinný úspech začína a končí s ropou. Prečo?

Z ropy sa zďaleka nevyrábajú len petrochemické suroviny, ako sú benzíny a nafta. A dokonca ani nie len pneumatiky, ale aj mnoho druhov plastov, ktoré máme všade, kam naše oko dohliadne. Z ropy sa vyrábajú aj čpavok, mnohé anestetiká, antihistaminiká, umelé protézy, antiseptiká, aspirín, demižóny, guľôčkové perá, plážové dáždniky, súčasné lode, fotoaparáty, sviečky a vosk, batériové náplne pre autá a iné stroje, mnohé kozmetické prípravky, saponáty, farbivá, elektroinštalačná izolácia, balenia potravín, záhradné hadice, atrament do všetkých pier a fixiek, repelenty proti hmyzu, insekticídy, linoleum, olejové filtre, vazelína, mnohé topánky, zubné pasty, vitamínové kapsule, priadza, srdcové chlopne, pastelky, padáky, priehľadná páska, zubné kefky, nerozbitný riad, stany, gitarové struny, tenisové rakety, koberce, amoniak, lyže, štetce, mnohé hračky a golfové loptičky, spreje a tak ďalej, a tak ďalej. Uff...

Petrochemický, chemický, skloplastový, farmaceutický a kozmetický priemysel by bez ropy okamžite skolabovali a podľa niektorých analytikov by našu civilizáciu vrhli späť vari o dve storočia. Všetka tá technika, bez ktorej dnes nemôžeme žiť, ako sú počítače, notebooky, telefóny a mobily, mikrovlnky, šnúry elektrického vedenia obalené plastovou izoláciou, perá a fixky, kozmetika, mnohé lieky a drogéria najrôznejšieho druhu, to všetko by krachlo a zmizlo. Ich ceny by vystúpili do neuveriteľných výšok. A to nehovoriac o tom najväčšom dopyte, a síce o benzíne pre naše autá, ktorý by nám možno bol aj tak na nič, lebo by sme nemali ani to auto, keďže batériové zliatiny a vnútorná chémia je z ropy.

Týmto prehľadom som chcel docieliť jednu vec. Ukázať Vám, drahí čitatelia, že naša civilizácia stojí celkom úplne na rope. To ropa umožnila taký prepych a nevídanú prosperitu západných mocností a dovolila ľudstvu rozmnožiť sa na vyše 6,7 miliardy ľudí. Bez ropy to proste nejde (aspoň nie v tejto dobe). A kompetentní si to veľmi dobre uvedomujú, preto 21. storočie je celkom očákavane bojom o blízkovýchodné ropné polia, keďže tam je ropy najviac.
-
MEDZI KÝM BUDE VOJNA?
-
Očakávam, že hlavný dejinný spor bude v podobe zrážky západnej civilizácie a islamskej resp. najmä iránsko-arabskej. Týmto názorom nie som veľmi originálny, ale to nevadí, pretože indikácie na medzinárodnom poli sú jasné. Jedenástym septembrom sa odštartoval otvorený boj medzi islamským militarizmom a Západom. USA zrejme rátajú s tým, že Európa bude mať veľa práce s arabskými moslimskými vojskami, ktoré v rámci džihádu priam sfanatizovane nabehnú na Pyreneje, aby dobyli bývalé bašty starého islamu. Preto sa USA skôr zameriavajú na súperenie s Čínou o ropné polia. Potrebujú „dodať“ ropným mocnostiam na Blízkom Východe také režimy, ktoré by boli USA a Západu verné – a dodávali ropu najmä im, a nie Číne, ktorej mohutný vzrast na svetovej politickej a hospodárskej scéne je naozaj „brutálny“ (čiže prudko rastie aj ich spotreba ropy, ktorá je už v súčasnosti po USA druhá najväčšia).

Takže predpokladám vojnu medzi Iránom a Izraelom, medzi Severnou a Južnou Kóreou, medzi Indiou a Pakistanom, medzi NATO a islamským svetom.
-

OTÁZKA TURECKA
-
Zaujímavá je otázka Turecka. Turecko je od roku 1952 členom NATO. Keďže je tam prísne oddelená politická sféra od islamskej náboženskej sféry, ktorých oddelenie musela viackrát v dejinách doslova vybojovať turecká armáda, predpokladám tam vznik občianskej vojny. Prečo?

V Turecku pôsobia dve protichodné sily. Jedna sila je silné národné cítenie, ktoré spočíva v prísnom oddelení islamu od politiky, na čo sú mnohí Turci hrdí. Druhá sila sú islamisti, ktorí sa nebudú nečinne pozerať ako arabský svet bojuje s Európou, čiže proti NATO, resp. NATO proti islamskému svetu a Izrael proti Iránu. Preto buď Turci zostanú ticho a zrieknu sa boja aj za cenu vyhlásenia neutrality, čím by mohlo byť pozastavené ich členstvo v NATO, alebo vypukne rovno medzi tureckou armádou a islamskými džihádistami konflikt, keďže džihádisti budú chcieť, aby Turecko bojovalo na strane islamského sveta. Kto vyhrá, to je, ako vraví môj otec, vo hviezdach. Ak vyhrajú islamisti, môžeme očakávať vypovedanie členstva v NATO a útok na Cyprus, Grécko a Izrael. Ak vyhrá armáda, pozvoľna sa konflikt pozmení na partizánske terorizujúce akcie, ktoré môžu trvať až do skončenia svetovej vojny.
-
USA A ČÍNA
-

Neviem odhadnúť taktiku Číny. Každopádne je isté, že USA zabezpečujú pre seba a pre Západ na Blízkom Východe sebe verné režimy na úkor Číny. Je to práve Čína, ktorá bude superveľmoc číslo jedna v 21. storočí. A na získanie takéhoto postavenia potrebuje nevyhnutne ropu. USA to vedia, preto Saudská Arábia je na ich strane po rôznych dohodách a vzájomných obchodných transakciách. Ďalej dobyli Afganistan a Irak. V Afganistane sa im nedarí, ale to nie je až také strašné, hlavný je Irak – tam sa už občianska vojna pomaly končí a miestny režim krásne podporuje dodávanie ropy Spojeným štátom. Kuvajt je tiež na strane USA. Teraz zostáva problematický Irán a to sa musí rozriešiť. A padajúci americký dolár jasne ukazuje, že Spojené štáty potrebujú ďalšiu vojnu, aby sa ich ekonomika zobudila. Tak uvidíme, ako to začne a dopadne.

Otvorený vojenský konflikt medzi Čínou a USA zatiaľ neočakávam. Neviem si to predstaviť. Ako obsadiť také obrovské územia s takmer dvojmiliardovou populáciou? A bojujúc s takou početnou hordou po zuby ozbrojených Číňanov? Myslím, že to prerastie len do studenej vojny, ktorej znaky možno pozorovať už v súčasnosti.

Naopak, očakávam, že Severná Kórea využije zaneprázdnenosť USA v obrane Európy pred islamskými armádami a napadne konečne svojho južného suseda. A žiaľ, domnievam sa, že zvíťazí. Na hraniciach s Južnou Kóreou má miliónovú armádu. To nevyzerá veru nádejne a dodnes Kórey neuzavreli oficiálnu mierovú dohodu. A tiež si myslím, že Čína bude Severnú Kóreu vojensky podporovať, ale iba z čírej taktiky - ako demonštráciu sily. :-(
-
EURÓPA A ISLAMISTICKÉ ARMÁDY
-

Irán sa už dávno nechal počuť, že Pyreneje vždy patrili a aj budú patriť moslimom. Až do obdobia reconquisty skutočne bol pyrenejský Cordóbsky kalifát jedným z najrozvinutejších bášt islamu vôbec. Až potom prišiel „oslobodzujúci“ boj v 15. storočí a vytvorilo sa „najkatolíckejšie kráľovstvo“, teda Španielsko, ktoré v tom období (až do roku 1588) bolo najväčšou mocnosťou Európy. Preto s jasnou hlavou očakávam, že v prípade konfliktu NATO s islamským svetom, invázia do Európy povedie v prvom rade cez Pyrenejský polostrov. Až druhoradne cez Sicíliu a ak v Turecku uchopia moc islamisti, tak potom aj cez Grécko, Cyprus a Balkán. To je však dosť nepravdepodobné, ale historicky podložiteľné a rozhodne nie trúfalé.

USA sa v prvom okamihu budú zaiste starať hlavne o ropné polia na Blízkom Východe, preto budú pomáhať Izraelu v boji proti Iránu. Európa tak na istý čas možno podľahne moslimom. Aby sa tak nestalo definitívne, nevylučujem použitie chemických a jadrových zbraní.

Dovolí Boh, aby Európa podľahla moslimom?

Krutá otázka s krutou odpoveďou. Ja si totiž myslím, že aspoň na istý čas áno. Je to niečo, ako keď Boh vychovával vyvolený ľud politickými otrasmi svojich dejín. Keď nechceli Hebreji počúvať prorokov a riadiť sa Jeho slovom, tak ich vychovávali nepriatelia a boli v područí pohanských národov. Starý zákon nám o tom jasne svedčí. Myslím, že my Európania sme to s tým sekularizmom už fakt prehnali. Vytláčame Boha zo svojích sŕdc tak rázne a dávame priestor len konzumu, že je čas, aby bolo dopustené zlo, ktoré Pán premení na väčšie dobro – čiže na naše spamätanie sa.

Moslimovia teda zrejme ovládnu určitú časť Európy a zase nás budú zachraňovať Američania a Rusi. Ale uvidíme. Neviem to nijak predpovedať – NATO je najsilnejšia vojenská mocnosť na zemeguli. Konkurovať jej môže vari len Čína. Preto sa nám možno podarí ochrániť pred inváziou a zbedačovaním, hoci nemôžem nespomenúť použitie jadrových zbraní, alebo iných nekonvenčných zbraní. :-(
-
ZÁVER
-
Nuž, vidím, že som si zachoval odstup od konšpirácií a od zbytočného datovania, ale nie vždy sa mi podarilo udržať si filozofický prístup, v rámci ktorého by bolo každé tvrdenie racionálne odôvodnené. Práve preto, drahí čitatelia, berte tento môj článok len ako akúsi víziu – rozhodne nekandidujem na veštca; netvrdím, že to takto bude, len že to tak byť môže. Iba som sa zamyslel nad tým, kam to všetko smeruje a môže smerovať, lebo svetová situácia je zlá. A my, kresťania, máme predsa sledovať znamenia čias. Tak ich sledujme a učme sa. Dúfajme a modlime sa, aby vraždenie nevzniklo, a keď už kvôli hriechu ľudí vzniknúť musí, tak aby trvalo čo najkratšie.
-

PrílohaVeľkosť
termojadrovy vybuch.jpg2.84 KB
ropa-1.jpg34.16 KB
flag_Turkey.jpg1.64 KB
usa_china.jpg3.64 KB
europe.gif14.56 KB
 #

už by som niečo videl aj inak dnes

Nuž, prešlo 6 rokov od napísania tohto článku a niektoré pohľady by som v nich už dnes napísal inak. Ovzdušie vojny a krízy sa za tých 6 rokov iba prehĺbilo a vypĺňa večerné správy takmer denne, no "predpovede" niektorých konfliktov by som dnes už prepísal, pričom zaujímavým fenoménom v článku by sa stalo určite Rusko, ktoré tuná pred 6 rokmi až tak nefigurovalo. :-) Držím palce. :-)

 

Informácie o Roman Gemela

Príspevky na blogu